Środa przyniosła wyrok poznańskiego sądu okręgowego w głośnej sprawie śmierci Ewy Tylman. Adama Z. uniewinniono od zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Pojawiły się także nowe informacje w innej głośnej sprawie: Tomasza Komendy, który niesłusznie spędził w więzieniu 18 lat. Mężczyzna złożył do sądu pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie. To był także kolejny dzień protestu nauczycieli. Zgromadzili się oni z transparentami przed siedzibą MEN w Warszawie. Co jeszcze się działo? Oto nasze podsumowanie dnia.

Sprawa Ewy Tylman: Adam Z. uniewinniony

Poznański sąd okręgowy uznał, że Adam Z. nie zabił Ewy Tylman i uniewinnił go od zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura w mowach końcowych wnosiła o karę 15 lat pozbawienia wolności. Rodzina Ewy Tylman żądała dla oskarżonego dożywocia, zaś obrona - całkowitego uniewinnienia Adama Z.

Egzamin ósmoklasisty: Uczniowie zmierzyli się z językiem obcym

Środa była trzecim dniem egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie zmierzyli się z językiem obcym. Większość z nich wybrała język angielski. 

Spór między kancelarią premiera i minister Czerwińską. Chodzi o "piątkę PiS"

Znowu są tarcia między kancelarią premiera a minister finansów Teresą Czerwińską. Urzędnicy Mateusza Morawieckiego głośno krytykują pomysły minister Czerwińskiej, by ograniczyć składane przez premiera i Jarosława Kaczyńskiego obietnice obniżania podatków. Nieoficjalnie mówią dziennikarzom RMF FM, że pani minister będzie musiała się z tego łagodzenia obietnic wycofać.

13. emerytura zostanie wypłacona wyłącznie w 2019 roku

Rząd nie planuje wypłacania "trzynastki" dla emerytów i rencistów w kolejnych latach - tak wynika z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, czyli oficjalnego dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. 


Protest nauczycieli: "Mistrzowie Edukacyjnej Niekompetencji. Chcemy rozmów"

Kilka tysięcy nauczycieli protestowało w środę przed siedzibą MEN w Warszawie. Jak mówili w rozmowie z reporterem RMF FM, chcą poważnego traktowania przez rząd. "Nikt nie dostrzega naszego strajku" - podkreślał nauczyciel z jednej ze stołecznych szkół.

Domagali się wyższych płac i poprawy warunków pracy. Mieli ze sobą transparenty "Nasza godność, nasza przyszłość", "Kto oświatę w Polsce psuje, ten na pałę zasługuje", "Edukacja moją pasją", czy "Pracujemy z powołania, strajkujemy dla godności".

Agata Kornhauser-Duda mediatorem? Szumilas: Nikt nie uwierzy w jej bezstronność

"Myślę, że po tej postawie, jaką pokazała pani prezydentowa od początku strajku, to raczej Agata Kornhauser-Duda nie byłaby dobrym mediatorem. Nauczyciele od samego początku oczekiwali wsparcia i go nie dostali (...). Myślę, że nikt nie wierzy w bezstronność pani prezydentowej, również po słowach pana prezydenta i po tym, jak potraktował wcześniej nauczycieli mówiąc o tym, że chcą więcej zarabiać, a mało pracują. Mediator powinien być zewnętrzny" - mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Krystyna Szumilas pytana o to, czy Agata Kornhauser-Duda byłaby dobrym mediatorem między rządem a nauczycielami.

CAŁA ROZMOWA DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ

Jest wniosek o odszkodowanie dla Tomasza Komendy

Tomasz Komenda razem ze swoim pełnomocnikiem prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim złożyli w środę do wrocławskiego sądu pozew o zadośćuczynienie i odszkodowanie w wysokości ponad 18 mln zł za niesłuszne skazanie na 25 lat więzienia. Komenda spędził w więzieniu 18 lat. Został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki.

Pełnomocnik Tomasza Komendy Zbigniew Ćwiąkalski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że we wniosku występuje o 18 mln zł tytułem zadośćuczynienia i 811 500 zł tytułem odszkodowania za utracone wynagrodzenie. Poinformował jednocześnie, że złożył wniosek o zwrócenie się przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do innego sądu równorzędnego poza okręg wrocławski.

Zmarł twórca słynnych plakatów

Zmarł Ryszard Kaja - polski malarz, grafik i scenograf. "Dzisiaj 17 kwietnia o godzinie 5.45 Ryszard odszedł w świat aniołów, które kreował całe swoje życie artystyczne" - poinformowała na Facebooku rodzina artysty.

Joachim Brudziński: Co powie Tusk 3 maja? Że PiS jest zły

Jak pan może się dziwić, że Donald Tusk ma coś ważnego do powiedzenia - stwierdził w internetowej części rozmowy w RMF FM, minister Joachim Brudziński, pytany przez Roberta Mazurka o zapowiedź Donalda Tuska. Tusk ujawnił, że 3 maja wygłosi ważne i ciekawe przemówienie. "Schetyna mówi: zapłacicie! A Tusk w sposób bardziej europejski powie to samo. Na okrągło i ładnie - zaznacza Joachim Brudziński. I jak dodaje: inicjatywa Tuska mało mnie interesuje. 

Kiedy rekonstrukcja rządu? Konsekwentnie powtarzam, również u pana, że jedyną osobą, która o tym zdecyduje jest Mateusz Morawiecki - stwierdził szef MSWiA. Powtórzę to po raz kolejny. W porozumieniu z komitetem politycznym partii i prezesem Jarosławem Kaczyńskim, zdecyduje o tym premier - podkreślił Joachim Brudziński. Pytany o swojego następcę, odpowiedział: będzie najlepszy z możliwych.  

Nie żyje były prezydent Peru. Postrzelił się, gdy próbowano go aresztować

Były prezydent Peru Alan Garcia, który w środę próbował popełnić samobójstwo podczas aresztowania go przez policję, zmarł w szpitalu w Limie - poinformowały światowe agencje, powołując się na lokalne władze.


Prezydenckie Pisanki wylicytowane! Finał Wielkanocnej akcji RMF FM

Wielki finał wielkanocnej akcji Prezydenckie Pisanki RMF FM! Właśnie skończyła się licytacja 15 pisanek, które pomalowali prezydenci 15 miast w Polsce! Pieniądze w całości trafią na potrzeby działalności Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych w Radwanowicach, który prowadzi Fundacja św. Brata Alberta.