W pobliżu Madrytu znaleziono ciężarówkę, w której znajdowały się detonatory oraz nagrana w języku arabskim taśma, zawierająca wersety z „Koranu”, świętej księgi muzułmanów. Hiszpańskie MSW nie jest już tak pewne, że za zamachami w Madrycie stoi ETA.

Ciężarówka była zaparkowana w miejscowości, przez którą przejeżdżały wszystkie zaatakowane pociągi. W śledztwie, dotyczącym sprawców porannych zamachów w Madrycie, nie wykluczamy żadnej ewentualności - poinformował minister spraw wewnętrznych Hiszpanii.

Wcześniej władze twierdziły, że za zamachy odpowiedzialni są baskijscy separatyści z ETA. Organizacja ta, walcząca o utworzenie niezależnego państwa Basków, w przeszłości przeprowadzała wiele zamachów na hiszpańskich przedstawicieli władz czy policjantów. Eksperci podkreślają jednak, że nigdy ataki te nie miały takiej skali.

Właśnie rozmiar operacji terrorystów i niemal jednoczesna detonacja wszystkich ładunków wskazują, że za zamachem może stać al-Qaeda Osamy bin Ladena.

Według doniesień agencyjnych al-Qaeda przyznała się już do zamachów w liście, przesłanym do redakcji - wychodzącej w Londynie - arabskiej gazety "Al-Kuds Al-Arabi". Informacje te nie są jednak potwierdzone.

22:50