18-letni Niemiec pochodzenia irańskiego zastrzelił w piątek w centrum handlowym w Monachium dziewięć osób, a potem popełnił samobójstwo. Według policji napastnik działał prawdopodobnie sam. "Podczas pościgu, w którym brały udział duże siły policyjne, około godz. 20.30, znalezione zostało ciało mężczyzny, który - jak wynika z dotychczasowego śledztwa - popełnił samobójstwo" - powiedział szef policji w Monachium Hubertus Andra. Jego zdaniem był to poszukiwany podejrzany. "Informacje, że w przestępstwie uczestniczyły jeszcze inne osoby, nie potwierdziły się" - wyjaśnił komendant monachijskiej policji. Śledczy ustalili, że napastnik najpierw strzelał w restauracji McDonald's, a potem w centrum handlowym, na terenie którego znajduje się ta restauracja. Później podjął próbę ucieczki. Napastnik strzelał z pistoletu, a nie - jak wcześniej podawano - z broni długiej.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

07:58

Wśród ofiar piątkowego ataku w Monachium nie ma polskich obywateli - poinformował PAP w sobotę dyrektor Biura Prasowego MSZ Rafał Sobczak. Jak dodał, taką informację polskim służbom konsularnym przekazała niemiecka policja.

07:22

Niemiecka policja wciąż nie wie, jakie były motywy 18-letniego napastnika. Na razie nic nie wskazuje na to, by miał wspólników - twierdzi szef monachijskiej policji Hubertus Andra.

Monachijska policja od świtu prowadzi przeszukania w domu napastnika. 18-latek mieszkał z rodzicami.

07:07

Strzelaniny uchwycona na filmie.


02:30

Ostatnie dane policji: 10 osób, w tym napastnik, nie żyje, 16 zostało rannych - także dzieci.

02:25

"Sprawcą ataku był 18-letni Niemiec irańskiego pochodzenia, mieszkaniec Monachium. Sekcja zwłok ma wyjaśnić, czy został zastrzelony czy popełnił samobójstwo" - powiedział podczas konferencji prasowej szef bawarskiej policji Hubertus Andra.

Motywy jego działania nie są na razie znane.

Policja zdementowała też pogłoski, że strzelających było trzech. "Mężczyzna działał w pojedynkę" - powiedział Andra. Napastnik nie był wcześniej znany policji.

Według ustaleń śledczych, strzelanina zaczęła się w restauracji - to tam zginęli ludzie - dopiero później przeniosła się do centrum handlowego.

01:22

Bawarska policja na Twitterze: "Znaleźliśmy ciało mężczyzny, który popełnił samobójstwo. Zakładamy, że był to napastnik i że działał sam".

Najnowsze informacje mówią o 10 ofiarach ataku. Kolejnych 10 osób zostało rannych.


22:44

Policja podaje, że znaleziono ciało 9 osoby - na razie nie wiadomo, czy jest to jeden z napastników.

22:30

Liczba ofiar wzrosła do ośmiu.

22:22

Internauci zareagowali na apel policji.

22:12

Nie wiemy na razie, co się dokładnie dzieje, ale oczywiście nasze myśli są z tymi, którzy mogli odnieść rany - powiedział prezydent USA Barack Obama. Dodał, że "Niemcy są jednym z najbliższych sojuszników USA, więc zaoferujemy wszelkie wsparcie, którego mogą potrzebować, by stawić czoła sytuacji".

22:11

Czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec powiedział w piątek wieczorem w telewizji, że na granicy z Niemcami zwiększono liczbę policyjnych patroli przede wszystkim na wypadek, gdyby któryś ze sprawców strzelaniny w Monachium usiłował uciec do Czech.

22:08

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere przerwał urlop i wraca do kraju na skutek wydarzeń w Monachium - podała agencja prasowa dpa.

22:00

Niemiecka policja nie potwierdza informacji o 7 ofiarach ataku.

21:59

"Początkowo wydawało się, ze za atakiem w Monachium stoi tak zwane Państwo Islamskie. Kiedy na jaw zaczęły wychodzić nowe fakty, taką możliwość trzeba wykluczyć" - mówi w rozmowie z RMF FM ekspert do spraw terroryzmu Wojciech Szewko.

21:50

Jak podaje polski MSZ, na stałe w Monachium mieszka kilkanaście tysięcy obywateli polskich.

21:45

Monachijska policja prosi o powstrzymanie się od spekulacji dot. ataku. "To nam bardzo pomoże" - podkreśla.

21:35

Monachijska policja podaje, że na razie nie ma przesłanek, które pozwalałyby stwierdzić, iż za atakiem stoją islamiści.

21:33

Ważne informacje dla Polaków przebywających w Monachium.

21:24

Na razie nie mamy informacji, żeby w ataku w Monachium ucierpieli Polacy. Również dlatego, że sama policja nie potwierdziła liczby zabitych. Sytuacja jest bardzo niejasna - mówi w rozmowie z RMF FM Andrzej Osiak, konsul generalny RP w Monachium.

21:15

Stacje telewizyjne pokazały fragmenty nagrania z telefonu komórkowego, na którym widać ubranego na czarno mężczyznę strzelającego do ludzi przed wejściem do restauracji. Według jednego ze świadków zamachowiec miał krzyczeć "zasr... cudzoziemcy".

21:13

Funkcjonariusze z bronią gotową do strzału przeczesują teren, na którym mogą znajdować się zamachowcy. "Sytuacja jest bardzo nerwowa" - podała ARD. Nad Monachium krążą śmigłowce policyjne.

21:11

Pierwsze strzały padły o godz. 17.52 w restauracji McDonald na terenie centrum handlowego Olympia na północy miasta - powiedział rzecznik policji w Monachium Thomas Baumann. W znajdującym się w pobliżu stadionu olimpijskiego centrum jest 135 sklepów, restauracji i kawiarni. Jest to jeden z największych obiektów tego typu w stolicy Bawarii. W piątkowy wieczór centrum odwiedzane jest przez bardzo dużą liczbę klientów.

21:03

Pojawiły się podejrzenia, że dzisiejszy atak może mieć związek z piątą rocznicą zamachu przeprowadzonego w Norwegii przez Andersa Breivika.

21:00

W związku z wielką operacją policyjną wszystkich kierowców jadących w kierunku Monachium wezwano do zjechania z autostrad, aby wolną drogę miały udające się do miasta pojazdy służb - informuje rozgłośnia BR.

20:57

Niemiecki "Bild" - powołując się na swoich informatorów - podał, że jeden z napastników popełnił samobójstwo.

20:55

To jest atak - jak to się nazywa - walczącego kamikadze. To jest wizytówka tak zwanego Państwa Islamskiego. Oni to zrobili dokładnie tak jak w Stambule - mówi w rozmowie z RMF FM Wojciech Szewko, ekspert ds. terroryzmu. Cały komentarz znajdziecie tutaj.

20:49

Lekarzy i pielęgniarki wezwano w Monachium do szpitali w związku ze strzelaniną, w której są zabici i ranni. Rzecznik kliniki uniwersyteckiej powiedział agencji dpa, że ogłoszony został alarm na wypadek, gdyby rannych było wielu.

20:44

Najnowszy komunikat polskiego MSZ.

20:41

Niemiecka policja podaje, że nie ma na razie informacji o motywach napastnika lub napastników.

20:37

Władze Monachium ogłosiły "stan nadzwyczajny" (niem. Sonderfall) z powodu strzelaniny. Przez smartfonowy system ostrzegania wezwano ludność do pozostawania w domach.

"Dla własnego bezpieczeństwa unikajcie placów i ulic; sprawcy są na wolności; ruch kolejowy i autobusowy wstrzymany; włączcie radia i telewizory" - głosi wezwanie rozesłane systemem Katwarn.

20:34

To atak na tak zwany cel miękki, czyli taki, gdzie znajdują się osoby cywilne. To nie jest uderzenie w budynki rządowe, czy infrastrukturę krytyczną - tak o ataku w Monachium mówi Magdalena El Ghamari specjalistka ds. terroryzmu.Cały komentarz znajdziecie tutaj.

20:33

Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Bawarii nie potwierdza, że w strzelaninie w centrum handlowym koło Parku Olimpijskiego zginęły trzy osoby. Liczba ofiar nie jest więc na razie znana.

20:28

Bawarska telewizja publiczna podaje, że w strzelaninie zginęło 6 osób.

20:22

Policja w Monachium podała na Facebooku informację o trzech uzbrojonych osobach widzianych w mieście przez świadków.

19:59

Polskie służby konsularne monitorują sytuację; jesteśmy w kontakcie z miejscową policją - powiedział PAP dyrektor biura rzecznika prasowego resortu spraw zagranicznych Rafał Sobczak odnosząc się do strzelaniny w Monachium. Podkreślił, że MSZ czeka na bliższe informacje na temat zdarzenia i osób poszkodowanych.

19:58

Policja z Monachium apeluje do internautów, aby nie publikowali zdjęć i filmów z operacji. Takich nagrań jest w sieci bardzo dużo. Bez problemu można odnaleźć nawet relacje na żywo. Według niemieckiej policji to świetna podpowiedź dla poszukiwanych wciąż sprawców strzelaniny. Władze apelują, aby mieszkańcy Monachium zostali w domach i unikali miejsc publicznych, w tym szczególnie metra.

19:45

W sieci pojawiły się informacje o drugiej strzelaninie na terenie Monachium. Miało do niej dojść przed jednym z lokali szybkiej obsługi.

19:35

Agencje publikują pierwsze zdjęcia z Monachium.

19:26

Kolejne filmy z miejsca zdarzenia:

19:25

Policja informuje, że trwa ewakuacja z centrum handlowego. Funkcjonariusze nie wykluczają, że napastników może być więcej i informują, że nikt nie został jeszcze zatrzymany.

19:22

W związku z atakiem władze Monachium wstrzymały część komunikacji miejskiej.

19:11

"Sueddeutsche Zeitung": Policja potwierdza, że są ofiary śmiertelne - na razie jednak nie precyzuje ich liczby.

19:05

Gazeta "Muencher Abendzeitung" pisze o możliwych 15 ofiarach śmiertelnych w Monachium, telewizja NTV - o 10.

19:04

Telewizja Sky News publikuje film sprzed centrum handlowego nagrany przez świadka:

19:00

1 osoba zginęła, a 10 zostało rannych - taki bilans strzelaniny - podały źródła policyjne cytowane przez agencję AFP.

18:56

Rzecznik miejscowej policji przyznał, że nie ma jeszcze jasnego obrazu sytuacji. Funkcjonariusze zablokowali rejon wokół centrum handlowego w pobliżu Parku Olimpijskiego.

18:55

Niemieckie media podają, że napastnik zaczął uciekać w kierunku jednej ze stacji metra w Monachium.

18:53

Na razie wiadomo, że nieznany napastnik otworzył ogień do klientów centrum handlowego w Monachium w dzielnicy Moosach. Strzelanina miała rozpocząć się w części centrum z kosmetykami. Nie wiadomo natomiast, czy jest to napad na sklep czy atak terrorystyczny. Niemiecki "Bild" podaje, że w kierunku centrum handlowego jadą sznury policyjnych aut. Próbują one przebić się przez zatłoczone w piątkowy wieczór ulice.


(mn)