250 osób zostało rannych w potężnym trzęsieniu ziemi na wyspie Hokkaido. w Japonii. Ponad 40 tysięcy zostało zmuszonych do ewakuacji, a 16 tysięcy zostało pozbawionych prądu.

Kataklizm, którego siłę ocenia się na prawie osiem stopni w skali Richtera, nawiedził południową część wyspy. Japońska telewizja podała, że wstrząs był tak silny, że w niektórych miejscach ludzie nie byli w stanie utrzymać się na nogach. To było coś. Jak żyję, czegoś takiego nie widziałem. A żyję długo. To cud że wyszedłem z tego tylko z zadrapaniem - mówił jeden z mieszkańców Hokkaido.

W pobliżu rafinerii w Tomakai wybuchł pożar, a w miejscowości Onbets wykoleił się pociąg ekspresowy. Z kolei na lotnisku Kushuro zawalił się dach wieży kontroli lotów. Wstrząsy wywołały też wysoką na metr falę morską - tsunami, spustoszyła ona nabrzeża w mieście Kusziro. To najsilniejsze trzęsienia ziemi, jakie odnotowano w tym roku na świecie.

Hokkaido jest wyspą o powierzchni takiej jak Austria i drugą pod względem wielkości z czterech głównych wysp Japonii. Mieści się na niej reaktor atomowy i aktywne wulkany. Wyspę zamieszkuje ponad pięć milionów ludzi.

10:40