Polskie drogi: wąskie, nieoświetlone, niebezpieczne. Dodatkowo jak szwajcarski ser. Były mrozy, przyszła odwilż i na jezdniach odsłoniła iście księżycowy krajobraz. Ofiarami dziur padają kierowcy, a przede wszystkim ich samochody. Drogowcy nie nadążają z łataniem ubytków w jezdniach, przeszkadza nie tylko pogoda, ale brak pieniędzy...

W najgorszym stanie są drogi krajowe, gdzie natężenie ruchu jest największe. Tam każdego ranka brygady drogowców w kilkudziesięciu punktach próbują naprawić szkody po zimie, zdarza się, że dziennie zużywają nawet po kilkadziesiąt ton asfaltu. Taka praca jednak przypomina walkę z wiatrakami. Gdy uda się załatać jedną dziurę zaraz pojawiają się nowe. Łata – dziura, łata – dziura.

Jak przyznają sami drogowcy do syzyfowa praca, gdyby położyło się nową nawierzchnię woda by spływała i nie powstawałyby nowe dziury, a tak łata się i łata – bezskutecznie.

A i dziwić nie ma się czemu. Większość dróg jest bowiem w fatalnym stanie. Nawierzchnie mają po 10, 15 czy 20 lat.

Ale ponura prawda o polskich drogach jeszcze bardziej dotkliwie niż na drogach krajowych daje o sobie znać na wojewódzkich i lokalnych. Jak to jest z pieniędzmi na utrzymanie dróg zimą, posłuchaj w relacji rzeszowskiego reportera RMF Krzysztofa Powrózka.

Na drogi krajowe idą pieniądze z budżetu państwa, na wojewódzkie - z budżetu samorządu. A stan samorządowych kas jest kiepski...

Jeśli jednak nie udało się nam ominąć dziury, wpadliśmy w nią i uszkodziliśmy auto, warto pamiętać, że możemy upomnieć się o odszkodowanie. Nie jest to jednak łatwe.

Foto: Archiwum RMF

08:20