11 osób podejrzanych, z czego 7 aresztowanych - to oficjalne informacje. Dzisiejsza prasa donosi już o 30 zatrzymaniach. To wynik śledztwa prokuratury wojskowej w sprawie korupcji przy przetargach na sprzęt dla wojska.

Prokuratura wojskowa stawia grupie 11 podejrzanych osób zarzuty działania na szkodę interesu publicznego dla osiągnięcia korzyści majątkowych oraz utrudnianie przetargu. Grozi im do 10 lat więzienia. Posłuchaj relacji warszawskiego reportera RMF Tomasza Skorego:

Do aresztu trafiło już 4 cywili i 3 oficerów – decyzję o ich aresztowaniu podjął Wojskowy Sąd Okręgowy, który zajmuje się oficerami starszymi, czyli od majora wzwyż.

Potwierdzając informacje o korupcji i aresztowaniu oficerów dowództwa wojsk lądowych, minister obrony zapewnił, że nie chodziło o ważne przetargi, ponieważ te przeprowadza MON. Czy jednak zamawiany w tych przetargach sprzęt trafiał do Iraku – Jerzy Szmajdziński mówić nie chciał: To są zdarzenia, które miały miejsce na przestrzeni kilku lat, a w jakim zakresie w ostatnim czasie – to tylko prokuratura w toku postępowania może ustalić.

Według Szmajdzińskiego korupcyjne związki odkryto dzięki prowokacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Teraz sprawą zajmuje się już prokuratura.

Z liczby aresztowanych osób i zapowiedzi dalszych zatrzymań, wynika, że to jedna z większych afer dotyczących wojskowych przetargów w ostatnich latach.

11:20