Do tej pory nie wpłynęła skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sytuacji w Sądzie Najwyższym w Polsce. Potężny cyklon dotarł do południowej Grecji, powodując przerwy w dostawach prądu w Atenach. Firma Home.pl złożyła zawiadomienie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie dot. poniedziałkowego ataku hakerskiego. Facebook poinformował, że padł ofiarą hakerów. Polscy siatkarze awansowali do półfinału mistrzostw świata. Co jeszcze zdarzyło się w piątek w Polsce i na świecie? Przeczytajcie nasze podsumowanie.

Co ze skargą KE ws. sytuacji w SN?

Do tej pory nie wpłynęła skarga Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sytuacji w Sądzie Najwyższym w Polsce. Taką informację uzyskała brukselska korespondentka RMF FM, Katarzyna Szymańska-Borginon. 

W Brukseli spekuluje się, że nad przygotowaniem skargi do ostatniej chwili pracują prawnicy KE.

Sukces polskich siatkarzy

Wieczorem polscy siatkarze zapewnili sobie awans do półfinału mistrzostw świata. 


Cyklon uderzył w Grecję

Potężny cyklon dotarł do południowej Grecji, powodując przerwy w dostawach prądu w Atenach. Wiatr, osiągający w porywach prędkość 100 km na godzinę, powyrywał drzewa. W greckiej stolicy i na południu kraju pozamykano wiele szkół.

We wszystkich greckich kanałach telewizyjnych powtarzane są ostrzegające komunikaty. Wichura, która przyniesie ze sobą ulewy, dotrze także na wybrzeże tureckie, Maltę i Sycylię. 

Biskup Mirosław Milewski: Nie wybieram się na "Kler"

Gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM był biskup Mirosław Milewski. Nasz dziennikarz pytał go m.in. o głośny film "Kler" wyreżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego. Czy hierarcha wybierze się na niego do kina?

Nie wybieram się, nie mam takich planów. Kilka tygodni temu obejrzałem trailer, zajawkę, zwiastun tego filmu i ten zwiastun mnie zasmucił - przyznał Milewski. Jedni lubią pana Smarzowskiego, inni nie lubią, pewnie część się wybierze - stwierdził. Każdy ma rozum. Pan Bóg dał nam wolna wolę, więc można wybierać - tłumaczył hierarcha. 


Zawiadomienie ws. ataku na Home.pl

Firma Home.pl złożyła zawiadomienie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie dot. poniedziałkowego ataku hakerskiego. Jego sprawcom grozi nawet 8 lat więzienia.

Atak sparaliżował dużą część polskiego internetu. W niektórych miastach nie działały nawet karty miejskie i aplikacje do parkowania.

Poważne problemy Facebooka

Facebook poinformował, że padł ofiarą hakerów. Jak podaje "New York Times", mogło dojść do wycieku danych nawet 50 milionów użytkowników.

"Prywatność i bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas niezwykle istotne. Przepraszamy, że doszło do tej sytuacji" - czytamy w oświadczeniu Facebooka. Serwis podkreśla, że w tej chwili nie ma potrzeby zmiany hasła logowania do platformy.

Lepsze Jutro z RMF FM w Bogdanówce

Na ten dzień z niecierpliwością czekali nie tylko strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w małopolskiej Bogdanówce, ale przede wszystkim dzieci i młodzież z całej okolicy. W niewielkiej miejscowości niedaleko Tokarni w Małopolsce oddaliśmy dziś w ramach naszej akcji charytatywnej trzy pięknie wyremontowane i w pełni wyposażone sale szkoleniowo-edukacyjne. 

Tarczyński ma przeprosić Wentę

Sąd zdecydował, że poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński musi przeprosić Bogdana Wentę - kandydata na prezydenta Kielc. O co poszło?

W poniedziałkowym wpisie na Twitterze poseł Tarczyński stwierdził, że "Bogdan Wenta europoseł PO rzucił polskim paszportem i przyjął niemieckie obywatelstwo, aby służyć Niemcom za marki i euro, okazuje się być także byłym członkiem ZOMO! Teraz kandyduje na prezydenta Kielc". "Oto wysportowany Niemiec, który trenował pałowanie na głowach Polaków. Dno" - stwierdził.

Sąd zdecydował, że Tarczyński musi wpłacić 20 tysięcy złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zaprzestać rozpowszechniania takich informacji, sprostować je i przeprosić Wentę. 

Karski: Sądzono do skutku

Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM był Karol Karski - europoseł Prawa i Sprawiedliwości i rzecznik dyscypliny partyjnej. Jednym z tematów było oświadczenie premiera Morawieckiego, w którym musiał on sprostować swoją kontrowersyjną wypowiedź z jednego ze spotkań wyborczych. 

Mamy do czynienia z sytuacją, w której sądzono do skutku - ocenił Karski. Sędzia, który był kiedyś podwładnym ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego w rządzie Donalda Tuska, był zastępcą dyrektora departamentu sądów powszechnych, orzekł na korzyść Platformy Obywatelskiej - dodał. 

Zarzuty ws. głośnego zabójstwa słowackiego dziennikarza

Trzy osoby usłyszały zarzuty zabójstwa z premedytacją słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirowej. To zatrzymani wczoraj w Kolarowie na Słowacji mężczyźni. Piątka pozostałych została wypuszczona.


Smutna informacja dla miłośników prosecco

O poranku pojawiła się informacja, która z pewnością zmartwi miłośników prosecco. Wyjątkowo smutny toast - tak włoskie media podsumowały awarię silosu w firmie na północy Włoch, produkującej ten trunek. Prawdopodobnie z powodu nadmiaru moszczu silos eksplodował. Wypłynęło z niego 30 tysięcy litrów trunku.