Ochrona polskiego węgla, budowa żłobków i przedszkoli, urlopy rodzicielskie dla wszystkich rodziców, finansowanie studiów za granicą, rozbudowa sieci autostrad i dróg ekspresowych, zwiększenie wydatków na obronność - to tylko kilka z obietnic, jakie złożyła w swoim expose Ewa Kopacz. "Nie proszę o 100 dni spokoju, ale o 100 dni współpracy" - ogłosiła na zakończenie niespełna godzinnego wystąpienia. Przeczytajcie zapis naszej relacji na żywo!

Komentarze po expose Ewy Kopacz:

"Dobre expose, jego siłą jest podanie umiarkowanej liczby zobowiązań na najbliższy rok" - tak 45-minutowe wystąpienie Ewy Kopacz podsumował prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że cieszy go dostrzeżenie problemu obronności. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

"Jeszcze kwadrans i zabrakłoby kasy w budżecie ONZ i UE na obietnice premier Ewy Kopacz", "Święty Mikołaj przyszedł w tym roku wcześniej", "A darmowe karnety na fitness?" - tak na wystąpienie nowej szefowej rządu zareagował Twitter. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Premier nie odniosła się ani słowem do najistotniejszych problemów rynku pracy: płacy minimalnej, umów śmieciowych, segmentacji rynku pracy - komentował expose szefowej rządu szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Jego zdaniem, większość jej deklaracji należy uznać za pobożne życzenia. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

Wszystkie zobowiązania na 2015 rok zostały uwzględnione w projekcie budżetu - takie zapewnienie złożył minister finansów Mateusz Szczurek po expose premier Ewy Kopacz. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

10:58 Marszałek Sejmu Radosław Sikorski ogłosił przerwę w obradach do godziny 14.

10:57 KONIEC EXPOSE! Wystąpienie Ewy Kopacz trwało niespełna godzinę.

10:56 Ewa Kopacz: Nie proszę o 100 dni spokoju, ale o 100 dni współpracy.

10:56 Ewa Kopacz: Program "Kultura dostępna".

10:55 Ewa Kopacz: Na koniec kadencji oddamy do użytku pełną sieć autostrad A1, A2 i A4, dróg ekspresowych S3, S5, S6, S7, S8, S17 oraz całą obwodnicę Warszawy.

10:50 Ewa Kopacz: W 2016 roku oddamy 160 km dróg ekspresowych, podpiszemy umowy na kolejne 300 km.

10:49 Ewa Kopacz: Od 2015 roku sfinansujemy specjalizacje lekarzy w ramach rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-15.

10:48 Ewa Kopacz: W 2015 roku 3,8 mld zł na waloryzację rent i emerytur.

10:48 Ewa Kopacz: Dzienne domy opieki dla seniorów.

10:47 Ewa Kopacz: Więcej uwagi dla szkolnictwa zawodowego.

10:46 Ewa Kopacz: Od 2016 roku finansowanie studiów zdolnych studentów za granicą - po powrocie będą musieli przynajmniej przez 5 lat pracować w Polsce.

10:45 Ewa Kopacz: Program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej.

10:44 Ewa Kopacz: Koniec ze śmieciowym jedzeniem w szkołach.

10:43 Ewa Kopacz: Wspólne z samorządami dofinansowanie monitoringu w szkołach.

10:42 Ewa Kopacz: Urlopy rodzicielskie dla wszystkich rodziców bez względu na to, czy i na jakich urlopach pracują.

10:40 Ewa Kopacz: Dodatkowe środki na budowę żłobków i przedszkoli.

10:38 Ewa Kopacz ws. górnictwa i polskiego węgla: 1. Chronić polskie górnictwo przed nieuczciwą konkurencją. 2. Polska branża węglowa musi stać się rentowna. 3. Polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty nie mogą rujnować domowych budżetów.

10:37 Ewa Kopacz: Nie zadowalają nas dotychczasowe propozycje KE ws. pomocy dla polskich rolników po rosyjskim embargu.

10:35 Ewa Kopacz: Przyspieszenie prac nad uproszczeniem prawa budowlanego - projekt w Sejmie na początku roku.

10:33 Ewa Kopacz: Na początku roku założenia nowego prawa o działalności gospodarczej i nowej ordynacji podatkowej.

10:31 Ewa Kopacz: Stabilna polska gospodarka i wzmocniona strefa euro to dobry moment do przyjęcia wspólnej waluty.

10:27 Ewa Kopacz: Zwiększymy wydatki na obronność począwszy od 2016 roku do poziomu 2 procent PKB.

10:26 Ewa Kopacz: Mój rząd dołoży wszelkich starań, by Stany Zjednoczone zwiększyły obecność wojskową w Polsce.

10:25 Ewa Kopacz: Będziemy zabiegać o to, by UE wcieliła w życie ideę unii energetycznej.

10:24 Ewa Kopacz: Jednym z celów mojego rządu będzie dalsze wzmacnianie pozycji Polski w UE.

10:24 Ewa Kopacz: Wspieramy proeuropejski kierunek Ukrainy, będziemy pomagać w reformach.

10:23 Ewa Kopacz: Jest najgłębszą racją stanu, by nie dopuścić do rozwodnienia stanowiska Zachodu ws. Ukrainy i do osamotnienia Polski.

10:22 Ewa Kopacz: Do końca października szef MSZ przedstawi informację o polityce zagranicznej.

10:21 Ewa Kopacz: Miarą sukcesu będzie dla mnie poczucie dobrobytu i bezpieczeństwa w każdym polskim domu.

10:19 Ewa Kopacz o "osobistej niechęci Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska": "Panie prezesie, zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści!".

10:19 Ewa Kopacz: Mój cel podstawowy to bezpieczeństwo polskich rodzin.

10:18 Ewa Kopacz dziękuje "milczącej większości" za codzienną pracę.

10:18 Ewa Kopacz: Polacy nie chcą rewolucji, ale oczekują zmiany.

10:15 Ewa Kopacz do Donalda Tuska: Mam dla ciebie wiadomość. To ja stoję na czele polskiego rządu.

10:14 Ewa Kopacz "dumna z sukcesu" Donalda Tuska: "Panie przewodniczący, wszyscy życzymy panu sukcesów".

10:13 Ewa Kopacz rozpoczyna wystąpienie: "Chciałabym złożyć solenne przyrzeczenie wiernej służby Polsce i Polakom".

10:08 Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu.

10:05 W dniu expose Ewy Kopacz do Warszawy zjechało około dwóch tysięcy górników ze Śląska.

"Poprzedni premier rozpoczął z nami dialog, niestety nie dokończył. Mamy swoje problemy, liczymy, że rząd je dostrzeże. A pani premier przekaże sygnał, że branża nie została sama" - mówili reporterowi RMF FM Pawłowi Balinowskiemu.

[PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

10:04 Poza posłami expose Ewy Kopacz wysłuchają prezydent Bronisław Komorowski i przyszły szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

09:53 Radosław Sikorski przed wystąpieniem Ewy Kopacz: W expose będzie mowa o rodzinie, polskiej obronności, ofercie dla młodych ludzi.


09:47 Ze wstępnego harmonogramu wynika, że expose Ewy Kopacz rozpocznie się pięć minut po godzinie 10 i potrwa do południa. Później zaplanowana jest dwugodzinna przerwa - ma ona dać klubom czas na ustosunkowanie się do wystąpienia szefowej rządu.

Debata nad programem działania Rady Ministrów rozpocznie się o godzinie 14. Każdy klub będzie miał do dyspozycji 15 minut, więc głos będzie mogła zabrać więcej niż jedna osoba.

W imieniu ludowców ma wystąpić prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński, w imieniu Platformy - szef klubu Rafał Grupiński, w imieniu SLD głos zabierze szef Sojuszu Leszek Miller, a Twojego Ruchu - jego lider Janusz Palikot. W imieniu klubu Sprawiedliwej Polski mają wystąpić wspólnie jego szef Jarosław Gowin i poseł Patryk Jaki. Politycy PiS nie chcieli natomiast zdradzić, kto będzie reprezentował ich klub w debacie - zapowiedzieli jedynie, że będzie to kobieta.

Wystąpienia mają zakończyć się o godzinie 19, a do 19:30 potrwają głosowania - w tym nad wnioskiem premier Kopacz o udzielenie rządowi wotum zaufania.

09:45 Rozpoczynamy relację minuta po minucie z wydarzeń w Sejmie. Bądźcie z nami!


Sejm udziela rządowi wotum zaufania bezwzględną większością głosów - a więc musi być przynajmniej jeden głos "za" więcej niż łącznie głosów "przeciw" i "wstrzymujących się" - w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - na sali sejmowej w momencie głosowania musi być zatem co najmniej 230 posłów.

Gdyby Sejm nie udzielił rządowi Ewy Kopacz wotum zaufania, to - zgodnie z konstytucją - inicjatywę przejąłby Sejm, który miałby dwa tygodnie na stworzenie rządu i udzielenie mu wotum zaufania.

W tym podejściu - podobnie jak w pierwszym konstytucyjnym kroku - Sejm udziela wotum zaufania rządowi bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów. Jeśli Sejm udzieli wotum, prezydent powołuje wybraną w ten sposób Radę Ministrów.

Gdyby jednak nie powiódł się i ten drugi krok, konstytucja przewiduje trzecie podejście, w którym inicjatywa wraca do prezydenta.

Również w tym przypadku konstytucja daje dwa tygodnie na wyznaczenie nowego premiera i powołanie sformowanego przez niego rządu. Następnie w ciągu kolejnych dwóch tygodni od dnia powołania premier ma czas na uzyskanie od Sejmu wotum zaufania dla swego rządu. W trzecim podejściu jest to łatwiejsze, ponieważ tym razem konstytucja mówi, że Sejm uchwala wotum zwykłą, a nie bezwzględną większością głosów - co oznacza, że potrzebnych jest więcej głosów "za" niż "przeciw", a liczba wstrzymujących się nie ma znaczenia - w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.