To był dzień, który zapamiętamy na długo! Oficjalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się już z samego rano. Przed godziną 9 szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk, oraz byli premierzy Ewa Kopacz i Jerzy Buzek, lider PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent-elekt Warszawy Rafał Trzaskowski złożyli wspólnie kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przed południem odprawiono mszę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyli w niej: para prezydencka oraz premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Później Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży. Punktualnie o 12:00 cała Polska odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". Również w południe prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza . "To wielkie szczęście, że mieliśmy 100 lat temu takie społeczeństwo, takich żołnierzy i takich przywódców, ojców niepodległości, którzy umieli stanąć razem, by Polskę odzyskać, choć mieli różne poglądy, absolutnie mieli tę jedną ideę" – powiedział. Jak dodał: "mieliśmy szczęście, że trafiliśmy na przywódców, którzy umieli być razem i umieli stanąć razem w najważniejszym celu, aby odzyskać Polskę". Po południu w całym kraju ruszyły rocznicowe marsze - największy w Warszawie, a wieczorem świętowanie zakończył pokaz sztucznych ogni i koncert.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:08

Tą informacją kończymy naszą relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami przez cały dzień! Jeszcze raz życzymy Wam udanego świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości. 


20:04

Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i ministrowie wzięli w niedzielę wieczorem udział w widowisku świetlno-pirotechnicznym na stołecznych Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik. Pokaz fajerwerków uczcił stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Widowisko było częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Żeby obejrzeć pokaz, na warszawskich Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik, zgromadziły się tłumy mieszkańców stolicy świętujących Narodowe Święto Niepodległości.


19:41

Czas na wielki finał obchodów! Pokaz sztucznych ogni w Warszawie.


19:36

Szczecin pokazał jak możemy świętować! Sto flag przedstawiających rozumienie wolności czy wyrażających tożsamość mieszkańców Szczecina zawisło w niedzielę wieczorem na placu Solidarności. To finał obywatelskiego przedsięwzięcia na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Inicjatywa wzięła się z rozmyślań o tym, czym jest wolność i z hipotezy, którą sobie postawiliśmy, że wolność narodu jest wtedy, kiedy wolne są wszystkie jednostki, które w nim żyją. Potrzeba tej inicjatywy zrodziła się z tego, że chcieliśmy usłyszeć ich głos - powiedziała w niedzielę koordynatorka projektu "Sto flag na sto lat" Agata Grzybowska.

Flagi zawisły na sześciometrowych masztach ustawionych na placu Solidarności, który jest dachem Centrum Dialogu Przełomy. W niedzielę wieczorem flagi podświetlono, a otwarciu wystawy towarzyszył koncert Szczecin Brass Quintet.

Stworzone przez szczecinian proporce najczęściej zachowują barwy polskiej flagi, ale powstały też wersje różnokolorowe. Przeróżne są także umieszczone na nich znaki graficzne - od psich łap przez serca po wizerunki Ziemi, korony czy tęczy.

Jedna z flag przedstawia dom, widnieją na niej barwy Polski i Szczecina. Chciałam przez to wyrazić, że jestem tu, że tu byłam zawsze, że chciałabym być tutaj zawsze, realizować się w gronie rodzinnym i po prostu - żyć w spokoju - powiedziała jej autorka Jolanta Lwow.


19:07

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i premier tego kraju Wołodymyr Hrojsman przekazali w niedzielę gratulacje w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski. Życzenia z tej okazji złożył także szef MSZ Pawło Klimkin.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości składam zaprzyjaźnionej Polsce życzenia pokoju, dobrobytu i pomyślności! - napisał Poroszenko na Facebooku w języku ukraińskim i polskim.

Dziś Polska obchodzi 100-lecie swojej niepodległości. Gratuluję naszym sąsiadom i życzę sukcesów, rozwoju i jedności! Jestem przekonany, że przed nami jeszcze wiele wspólnych osiągnięć! - oświadczył w tej samej sieci społecznościowej premier Hrojsman.

Minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin nazwał Polskę krajem "solidarności i wielkiej odwagi". To zaszczyt i odpowiedzialność być sąsiadem wolnej Polski, działać w jednej europejskiej drużynie na rzecz wspólnej przyszłości w Europie! - napisał.


18:35

Świętowanie miało muzyczny wymiar w Rzymie! Odbył się tam uroczysty koncert w pałacu na rzymskim Kwirynale, wystawa, złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Niedzielne uroczystości rozpoczął w południe koncert w Kaplicy Paolińskiej pałacu na Kwirynale, gdzie znajduje się siedziba prezydenta Włoch. Utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego wykonali młodzi artyści - pianistka Aleksandra Świgut i wiolonczelista Jan Jakub Lewandowski.

Koncert transmitowało radio RAI3. Występ został nagrany.

18:23

Życzenia spływają do nas również z Kanady. Zobaczcie, co napisał premier Kanady Justin Trudeau!

"To wydarzenie to wspaniała okazja do refleksji nad historią Polski i jej licznymi osiągnięciami od momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. To również okazja, by podkreślić wybitny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w sukces kanadyjskiego narodu na wszelkich polach" - napisał Trudeau w oświadczeniu.

Szef kanadyjskiego rządu przebywa w Paryżu, gdzie wraz z kilkudziesięcioma przedstawicielami władz innych państw brał udział w obchodach zakończenia pierwszej wojny światowej. W sobotę wziął m.in. udział w ceremonii upamiętnienia kanadyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o wzgórza Vimy, na północy Francji, w 1917 roku.

18:22

Mamy dla Was filmowy zapis pięknej imprezy, jaka miała dziś miejsce na Rynku Głównym w Krakowie: III Ogólnopolskiego Śpiewania Biało-Czerwonych Przebojów!

Spotkaliśmy się - już po raz trzeci - by śpiewać największe polskie hity i w ten sposób muzycznie uczcić Święto Niepodległości.

Zobaczcie!

17:28

Życzenia dla Polski płyną również od sekretarza generalnego NATO.  Jens Stoltenberg złożył w niedzielę gratulacje Polsce, Rumunii, Estonii, Łotwie i Litwie z okazji 100. rocznicy niepodległości tych państw. Osobne życzenia przekazała Polsce Rada UE przypominając o polskich wynalazkach.

"Gratulacje dla Polski, Rumunii, Estonii, Łotwy i Litwy, które świętują 100 lat swojej niepodległości w tym roku. Jestem dumny, że jesteście członkami naszego sojuszu. NATO chroni wolność i niezależność wszystkich członków sojuszu" - napisał na Twitterze Stoltenberg.

Z kolei na profilu Rady Unii Europejskiej napisano po polsku: "Najlepsze życzenia Polsko w 100. rocznicę odzyskania niepodległości!".

17:27

We Wrocławiu rusza Marsz Polski Niepodległej.


17:09

Życzenia złożył nam również Donald Trump. Napisał: "Polsko, wielki kraju - gratulacje w 100. rocznicę niepodległości! Nigdy nie zapomnę mojej wizyty w Polsce!"


16:50

Nasze barwy narodowe znalazły się również w najbardziej zatłoczonym miejscu na świecie! To inicjatywa Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej.


16:46

Świętowanie również w Madrycie! Arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro odprawił w niedzielne popołudnie mszę świętą dziękczynną za niepodległość Polski. Uroczystość odbyła się w stołecznej katedrze Almudena.

Mszę świętą koncelebrowało kilkunastu polskich księży, którzy na co dzień pracują w Hiszpanii. Do stołecznej katedry przybyli też mieszkający w tym kraju Polacy, przedstawiciele polskiej ambasady, reprezentanci licznych organizacji polonijnych z całej Hiszpanii, a także madryccy katolicy.

Msza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu "Gaude Mater Polonia", a także pieśni "Pod Twą obronę" w wykonaniu chóru Krakus. Uroczystość zakończyła się pieśnią "Boże, coś Polskę".

16:07

Ulicami Warszawy przechodzą jedną trasą dwa marsze: najpierw Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" z z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi przedstawicielami władz państwowych na czele, za nim Marsz Niepodległości środowisk narodowych. Inną trasą przechodzi marsz środowisk lewicowych zorganizowany przez Koalicję Antyfaszystowską. W sumie demonstracje zgromadziły nawet 100 tysięcy ludzi!

Zapraszamy na relację na żywo z wydarzeń w Warszawie! >>>>


16:03

Maszt Niepodległości o wysokości 35 metrów z flagą narodową o powierzchni 50 metrów kwadratowych na szczycie stanął w Lublinie. Będzie upamiętniał setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

15:50

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości życzenia Polsce złożyli m.in. ambasador i szef MSZ Niemiec, ambasadorzy USA i W.Brytanii. Gratulacje i życzenia składają też np. ambasady Izraela, Irlandii, Danii czy Szwecji.

"WOLNOŚĆ + FREIHEIT w obu językach znaczy to samo. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wszystkiego najlepszego Polsce i polskim przyjaciołom!" - napisał na Twitterze ambasador Niemiec Rolf Nikel. Pod wpisem umieścił wideo, na którym życzenia składa też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. "To, że nasze stosunki z naszymi polskimi przyjaciółmi są dziś tak dobre i różnorodne, naprawdę napełnia mnie wielką wdzięcznością" - mówi szef MSZ. "Mam nadzieję, że nasze stosunki będą rozwijać się w bardzo dobrym kierunku w przyszłości" - dodaje ambasador Niemiec.

Pod hashtagiem #likePolska umieszczono też filmik, w którym niemieccy dyplomaci wymieniają powody, dla których lubią Polskę. "Kreatywność, gościnność, piękny język, smażone pierogi i... wiele innych powodów, dla których lubimy Polskę!" - czytamy we wpisie ambasadora.
"Droga #Polsko, Wszystkiego najlepszego na stulecie niepodległości!" - napisała na swoim koncie na Twitterze ambasada Izraela.

Życzenia złożyła ambasada Finlandii: "Dla naszego sąsiada przez Morze Bałtyckie! Wszystkiego najlepszego Polsko!".

Ambasador Wielkiej Brytanii Jonathan Knott napisał składając życzenia na Twitterze z okazji święta niepodległości: "#POLSKO ������������! Jezyk polski, wspaniale tradycje, rodzina, gościnność, morze, gory, Mazury, sto odsłon pierogów - brak już znaków zeby wyrazić dlaczego tak lubimy Polskę".

Gratulacje i podziękowania za współpracę złożyła też irlandzka ambasador Irlandii Emer O'Connell.

Życzenia w mediach społecznościowych złożyły również ambasady Szwecji i Danii. "Wszystkiego najlepszego na stulecie niepodległości!" - czytamy we wpisie ambasady Szwecji. Ambasador Danii Ole Egberg Mikkelsen opublikował filmik, w którym podkreśla bliskie więzy między Polską a Danią. "Najważniejszą rzeczą, która nas jednoczy, są nasze wspólne wartości: wolność, demokracja i praworządność" - mówi.

Wcześniej życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości złożyli Polsce, m.in.: ambasador USA Georgette Mosbacher, ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, szef MSZ Litwy Linas Linkevicius, a także ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
Życzenia prezydentowi Dudzie oraz całemu narodowi polskiemu złożyła też prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite; do życzeń dołączył się także minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius.


15:45

Zobaczcie, jak wygląda marsz "Dla Ciebie Polsko" w Warszawie!


15:42

W Warszawie marsz już idzie, we Wrocławiu z kolei trwają przygotowania do rozpoczęcia Marszu Polski Niepodległej.

15:34

Los Angeles, Tel Awiw, Wilno i wiele miast więcej! Cały świat świętuje z Polską! Zobacz, które znane budynki zostały podświetlone na biało-czerwono!


15:08

Z ronda Dmowskiego w Warszawie ruszył Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko". Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo! >>>>

15:00

W Warszawie na Placu na Rozdrożu odsłonięty został pomnik Ignacego Daszyńskiego - działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych m.in.: SLD, Unii Pracy, Partii Zielonych, Partii Razem. Uczestniczyli w niej także m.in. b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) oraz szef OPZZ Jan Guz.

14:52

Prezydent Andrzej Duda uhonorował sposób 25 wybitnych Polaków "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP".Uroczystość wręczenia odznaczeń z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski.

14:31

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zebrało się już w okolicach ronda Dmowskiego w Warszawie, skąd wyruszy Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko".

Wydarzenia w stolicy opisujemy dla Was minut po minucie! >>>>

13:45

Przygotowania do Biało-Czerwonego Marszu

13:41

Uczestnicy Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko" zbierają się w okolicy ronda Dmowskiego w Warszawie

12:54

Przygotowania do Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko"

12:20

Bądźmy razem, odsuńmy na bok bieżące spory; niech to będzie nasze wielkie wspólne narodowe święto - zaapelował prezydent Andrzej Duda w spocie opublikowanym w niedzielę przez Kancelarię Prezydenta z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prezydent w spocie, opublikowanym na Twitterze Kancelarii, podkreślił, że "kiedy patrzy się na nasz naród, na nasze społeczeństwo na przestrzeni wieków, to widać dlaczego trwamy, dlaczego przetrwaliśmy". "Dlatego, że jesteśmy jak łańcuch, jak łańcuch pokoleń, jak dąb" - mówił.

12:00

W Polsce, mojej wspaniałej ojczyźnie, życzę, by naród, który ją zamieszkuje był wspólnotą ludzi wiernych, mądrych, nawzajem wspierających się, ludzi tworzących wspólnotę - powiedział podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że chciałby, aby przyszłe pokolenia mówiły, że "ci ludzie sprzed stu lat też byli odpowiedzialnymi gospodarzami w swoim kraju, byli odpowiedzialnymi obywatelami".

PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA NA PL. PIŁSUDSKIEGO

Premier Mateusz Morawiecki przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Były premier Donald Tusk złożył w niedzielę - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. To dzień, w którym warto jak najcieplej pomyśleć o Polsce i o tym, że tak dużo nas łączy - podkreślił.

To jest taki dzień, gdzie naprawdę warto przede wszystkim pomyśleć jak najcieplej o Polsce i o wszystkich, niezależnie od tego, jakie ma się poglądy i niezależnie od tego, kto z kim, w jakim towarzystwie maszeruje. To jest naprawdę dzień, kiedy można pomyśleć wreszcie, tak od serca, że tak dużo nas łączy - o tym jestem przekonany - dodał.

12:00 Cała Polska śpiewa hymn

11:00

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas odsłonięcia siedmiu obelisków przy siedmiu dębach, które mają symbolizować Ojców Niepodległości, przy Świątyni Opatrzności Bożej, w ramach obchodów Święta Niepodległości.


10:11

W setną rocznicę odzyskania niepodległości najpierw oddajemy cześć polskiemu domowi czasu zaborów, jego staraniom na rzecz podtrzymania miłości do ojczyzny - powiedział w homilii podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.


Cała godność władzy wynika tylko i wyłącznie stąd, iż pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg. Gdziekolwiek ta zasada zostaje poddana w wątpliwość, tam chwieją się same podstawy porządku państwowego, a rządy sprowadzającą się do pragmatycznej regulacji różnych i przeciwstawnych interesów - powiedział abp Gądecki.

Jak mówił, w setną rocznicę odzyskania niepodległości najpierw oddajemy cześć "polskiemu domowi czasu zaborów, jego staraniom na rzecz podtrzymania miłości do ojczyzny".

MSZA ZA OJCZYZNĘ. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Wyrażamy nasze uznanie wszystkim organizatorom pracy u podstaw, którzy krzewili gospodarność, pracowitość, oświatę pośród uboższej ludności i przygotowywali ją do konkurencji z zaborcami. Oddajemy szacunek wszystkim twórcom ówczesnej kultury, która kształtowała dusze Polaków gwarantując im zachowanie tożsamości, dziękujemy duchowieństwu, które pracowało wówczas nad świętością ludu polskiego, a przede wszystkim oddajemy chwałę tym, którzy w kolejnych pokoleniach walcząc z zaborcami złożyli najwyższą ofiarę krwi - powiedział abp Gądecki.

09:00

Msza w Świątyni Opatrzności Bożej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczą w niej: para prezydencka oraz premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

08:53

Były premier i szef RE Donald Tusk oraz m.in. szef PO Grzegorz Schetyna złożyli kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Odśpiewano również hymn.  Na co dzień spieramy się o kształt i przyszłość Polski, czasami za mocno, wybacz nam Polsko, ale to co nas łączy jest o wiele mocniejsze i o wiele ważniejsze, bo to jesteś ty Polsko - powiedział Donald Tusk. Kochamy Cię Polsko - dodał.

Dziś ulice, Wrocławia, Warszawy będą zajęte przez tych, którzy odpychają europejską wspólnotę - powiedział lider Grzegorz Schetyna. Jak dodał: za rok 11 listopada odbędzie się wielki marsz, gdzie "będziemy wszyscy obecni, wszyscy będziemy mówić: Polska może być wspólnotą". Nie możemy razem świętować. Dzisiaj polskie ulice, Wrocławia, Warszawy, będą zajęte przez tych, którzy odpychają europejską wspólnotę, żyją nienawiścią i niechęcią - podkreślił Grzegorz Schetyna.

TUSK I SCHETYNA PRZED BELWEDEREM. ZOBACZ!

Chcemy powiedzieć, że za rok 11 listopada 2019 roku stąd zacznie się wielki, wspólny marsz, gdzie będziemy wszyscy obecni, wszyscy będziemy mówić: Polska może być wspólnotą, wspólnotą w UE, wspólnotą dumnych ludzi, którzy pamiętają o swojej historii, ale chcą łączyć a nie dzielić - oświadczył przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

08:36

Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Wieńce przed pomnikiem Witosa złożyła też delegacja polityków PSL, w tym m.in. poseł Piotr Zgorzelski.


Prezydent Andrzej Duda oraz politycy PSL wspólnie odśpiewali Rotę.

08:00

Prezydent Andrzej Duda złożył w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W planach m.in. wspólne odśpiewanie hymnu w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Planowane jest również wystąpienie prezydenta. Na uroczystości pojawią się m.in. premier, marszałek Sejmu, prezes PiS. Obecność zapowiedział też szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Po ceremonii prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

Potem na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego - nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom "zasłużonym dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Warszawski marsz

Po południu ulicami Warszawy przejść ma Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko". Będzie w nim uczestniczył m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a także - według zapowiedzi rzecznik PiS Beaty Mazurek - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz politycy tej partii.

W sobotę Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie stołecznego ratusza na sobotnie postanowienie sądu okręgowego o uchyleniu zakazu wydanego przez prezydent stolicy.

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Marsz otworzą pojazdy wojskowe, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra oraz żołnierze reprezentujący wszystkie formacje Sił Zbrojnych RP niosący symboliczne 100 flag. Zaprezentuje się kilkadziesiąt wojskowych pojazdów, w tym m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz Rak, zestaw przeciwlotniczy Poprad i wyrzutnia rakietowa Langusta. Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu.

Na godzinę 15 zaplanowano przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na rondzie Dmowskiego. Według zapowiedzi Stowarzyszenia Marsz Niepodległości uczestnicy przemarszu mają od godz. 14 gromadzić się w tym miejscu.

Apeluję, żeby to był marsz absolutnie poza jakimikolwiek podziałami politycznymi i ideologicznymi. Idźmy razem - podkreślił w czwartek prezydent, wzywając, by tego dnia "nie dzielić się na żadne barwy partyjne". Andrzej Duda zadeklarował jednocześnie, że jest "gotów podać rękę w tym marszu każdemu, kto przyjdzie z biało-czerwoną flagą i będzie chciał się razem z nami radować z odzyskania niepodległości".

11 listopada bądźmy razem pod biało-czerwoną flagą, pamiętając, że Polskę odbudowały podobieństwa, a różnice zeszły na dalszy plan; niech tym, co nas łączy, będzie radość z Polski i duma z polskości - apelował w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki.

Otwarty Sejm i Senat

Dziś w Narodowe Święta Niepodległości gmach parlamentu - zarówno Sejm jak i Senat - będzie otwarty dla zwiedzających; wszyscy chętni będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie. Zwiedzać będzie można w godzinach 11.00 - 16.00.

W Sejmie będzie można obejrzeć znane z mediów wnętrza: Hall Główny, Salę Kolumnową, galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski. W Senacie zwiedzający będą mogli zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale konferencyjne, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby - Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

W Senacie prezentowana będzie również wystawa "Dla Niepodległej. Udział senatorów II RP w odzyskaniu wolności przez Polskę", przygotowana przez Kancelarię Senatu. Prezentuje ona sylwetki 22 spośród 270 senatorów, którzy w różny sposób przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

W ramach akcji "Mamy Niepodległą!" będzie można otrzymać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada. Na trasie zwiedzania znajdzie się także stoisko z nowościami przygotowanymi przez Wydawnictwo Sejmowe.

Opozycja składa kwiaty

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, szef Rady Europejskiej b. premier Donald Tusk, a także byli premierzy Ewa Kopacz i Jerzy Buzek, lider PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezydent-elekt Warszawy Rafał Trzaskowski złożyli wspólnie kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Zaproszenie na oficjalne uroczystości odzyskania niepodległości prezydent Andrzej Duda skierował do wszystkich byłych premierów i prezydentów. Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa poinformowali, że nie wezmą udziału w uroczystościach. Platforma nie weźmie też udziału w organizowanym o godz. 15 przez rząd Marszu Państwowym.

(ug, e)