Rząd łagodzi swoje wcześniejsze zapowiedzi dotyczące obniżek podatków obiecanych w ramach "piątki Kaczyńskiego".

Zerowy podatek PIT dla młodych ma zacząć obowiązywać od 1 października. Będą mogły z niego skorzystać osoby maksymalnie do 26. roku życia pracujące na etacie. Nie obejmie osób na samozatrudnieniu albo umowach śmieciowych. Zerowy PIT ma objąć tylko zarobki do kwoty niecałych 43 tysięcy złotych rocznie. Za wyższe zarobki, będzie trzeba płacić normalny podatek.

Jakie zmiany?

Co z obniżeniem podatku PIT z 18 procent do 17 procent, które miało dotyczyć wszystkich, a nie tylko młodych ludzi?

Ministerstwo Finansów chce zamienić dzisiejsze dwie stawki podatku PIT na trzy stawki. Po zmianach ma to wyglądać następująco: za zarobki do 43 tysięcy złotych rocznie - zapłacimy od nowego roku - 17 procent PIT.

Za zarobki od 43 do 85 tysięcy - 18 procent. Za każdą kwotę powyżej, podatek będzie wynosił - tak jak teraz - 32 procent.

Zmiany w systemie podatkowym w ciągu dwóch tygodni do konsultacji

Projekt zmniejszenia PIT do 17 proc., redukcja klina podatkowego i zerowy PIT dla pracowników poniżej 26. roku życia - najpóźniej w ciągu dwóch tygodni trafią do konsultacji zewnętrznych - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

W zasadzie jesteśmy już gotowi z legislacją. (...) Projekt jest gotowy do wypuszczenia do konsultacji zewnętrznych. Myślę, że nastąpi to w ciągu najpóźniej dwóch tygodni - podkreśliła.

Chcielibyśmy, aby w jednej regulacji, w jednej nowelizacji zawrzeć wszystkie trzy elementy, czyli ulga zero dla podatnika do 26. roku życia, wyższe koszty uzyskania przychodu i redukcja stawki PIT z 18 proc. do 17 proc - twierdzi szefowa resortu finansów.


Opracowanie: