Tylko 27,4 proc. Polaków wie, ile w 2022 roku wyniesie ich wynagrodzenie, a aż 72,6 proc. nie posiada tej wiedzy, ma wątpliwości lub odmawia odpowiedzi. Takie są wyniki sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Wszystko w związku z zamieszaniem, wynikającym ze zmian, które wprowadza Polski Ład.

W pierwszych dniach 2022 roku Polski Ład spowodował niekorzystne zmiany w wynagrodzeniach m.in. nauczycieli i mundurowych. Rząd podjął decyzje, które w przyszłości mają poprawić ich sytuację, ale niepewność związana ze zmianami, które wprowadza Polski Ład udzieliła się Polakom. 

Z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że tylko 27,4 proc. Polaków wie, ile w tym roku wyniesie ich pensja, a aż 72,6 proc. nie wie tego, ma wątpliwości lub odmawia odpowiedzi.

2 proc. badanych powiedziało, że ich pensja będzie "zdecydowanie wyższa", a 24,5 proc. stwierdziło, że "raczej wyższa". Z kolei 21,1 proc. jest zdania, że będzie ona "raczej niższa", a 5,7 proc, iż "zdecydowanie niższa". 16,8 procent uważa, że w ich wypłacie nic się nie zmieni, a aż 29,9 procent pytanych nie wie, czy będzie wyższe, czy niższe. 

3,9 proc. uznało, że zdecydowanie skorzysta na zmianach podatkowych związanych z Polskim Ładem, a 24 proc., że raczej skorzysta. 16,5 proc. badanych odpowiedziało, że raczej straci, a 13 proc., iż zdecydowanie straci. 26,1 proc. uznało, że ich sytuacja się nie zmieni. 16,4 proc. nie wie, jak zmiany podatkowe, które wprowadza Polski Ład wpłyną na ich finanse.

Opracowanie: