"Nasi podopieczni są przerażeni perspektywą mniejszych pieniędzy, jakie do nich trafią" - tak alarmują w rozmowie z RMF FM szefowie fundacji, które pomagają między innymi osobom z niepełnosprawnościami i chorym przewlekle. Powód to spodziewane w przyszłym roku mniejsze wpływy z tak zwanego 1 procenta podatku PIT. W efekcie mniejsze pieniądze mogą trafić do potrzebujących.

Polski Ład sprawi, że do fundacji i organizacji pozarządowych trafi mniej pieniędzy. Z nowym prawem podatkowym, przyjętym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, 1 procent podatku będzie odliczany od niższego PIT-u.

A to oznacza, że na konta fundacji trafi mniej pieniędzy, które wykorzystywane są między innymi na rehabilitację i leczenie chociażby dzieci z niepełnosprawnościami.

"Mówimy o 5-6 milionach złotych zmniejszonego wpływu z tytułu 1 procenta podatku"

Przykład to Fundacja Avalon, jedna z największych organizacji pożytku publicznego, które pomagają chorym przewlekle w Polsce, wśród nich między innymi pacjentom z nowotworami i osobom z niepełnosprawnościami. 

W ubiegłym roku dzięki pieniądzom uzyskanym właśnie z 1 procenta podatku ta Fundacja pomogła 12 000 osób. Wartość tej pomocy to ponad 52 miliony złotych.

Po zmianach - jak wylicza w rozmowie z RMF FM dyrektor generalny Fundacji Krzysztof Dobies - ta kwota może się zmniejszyć nawet o 10 procent. 

"Mówimy o 5-6 milionach złotych zmniejszonego wpływu z tytułu 1 procenta podatku. Może się okazać, że te spadki będą jeszcze większe. Dla każdego z podopiecznych są to środki niezbędne i bez których oni nie wyobrażają sobie codziennej egzystencji" - dodaje.

Rocznie - jak ustalił nasz reporter - jeden podopieczny Fundacji Avalon dostaje średnio pomoc o wartości 4 tysięcy złotych. To pieniądze przeznaczane są zarówno na leczenie, na przykład pomoc fizjoterapeuty i rehabilitację, jak i na codzienne wydatki, na przykład zakupy spożywcze czy środki czystości. Ta pomoc jest szczególnie ważna teraz, w obliczu inflacji.

"Najprostszym pomysłem, który mógłby rozwiązać problem, jest pomysł podniesienia jednego procenta do sumy półtora czy nawet dwóch procent podatku PIT. Nasz problem polega na tym, że o takiej rekompensacie nikt dzisiaj nie myśli, nie rozmawia, nie dyskutuje. Na tych kwotach często oparta jest egzystencja naszych podopiecznych" - dodaje w rozmowie z RMF FM Krzysztof Dobies.

"Podatkowa arytmetyka jest bezlitosna" - mówi naszej reporterce Anecie Łuczkowskiej Joanna Szuberla, wiceprezes Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Ona jeszcze nawet nie podejmuje się oszacowania kwoty, jaka po wprowadzeniu Polskiego Ładu, wpłynie na konto fundacji.

"Takich szacunków na dzień dzisiejszy jeszcze nie robiliśmy. Niech się zakończy bałagan z wprowadzeniem Nowego Ładu, który powoduje, że w tej chwili jesteśmy w jednej wielkiej niewiadomej" - stwierdza.

Z niepokojem patrzy w przyszłość także Kinga Krzywicka, prezes Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

"To się może przełożyć bezpośrednio na funkcjonowanie nie tylko hospicjum, ale w ogóle organizacji pozarządowych" - mówi nam.

Jeden procent podatku – co to jest

1% - tak w skrócie mówimy o 1 procencie podatku dochodowego osób fizycznych, który od 2004 roku podatnicy mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego (OPP). 

1 procent to jedna setna część podatku, którą każdy z nas może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Wystarczy w odpowiedniej rubryce składanej deklaracji podatkowej wprowadzić numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której chce się okazać swoje wsparcie.

W ubiegłym roku organizacje pożytku publicznego w całym kraju otrzymały z 1 procenta podatku dochodowego prawie 1 miliard złotych.

Opracowanie: