Syndyk masy upadłościowej chce sprzedać sanocką fabrykę autobusów Autosan. Cena minimalna to 56 milionów złotych. Warunkiem zakupu Autosanu jest przejęcie wszystkich pracowników, czyli ponad 350 osób.

Za 56 milionów złotych można kupić działkę, maszyny i budynki. Gdyby zaś nabywca wyłożył 80 milionów złotych, syndyk dorzuci zamówienie na autobusy i gotowe pojazdy. Oferty można składać do połowy czerwca.

Wniosek o upadłość, prokuratorskie śledztwo

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce, jego początki sięgają 1832 roku. Od 2001 roku firma projektowała i produkowała elementy pojazdów szynowych, zwłaszcza nadwozia szynobusów i tramwajów. Współpracowała m.in. z PESA Bydgoszcz, NEWAG z Nowego Sącza i z Poznańskimi Zakładami Naprawczymi Taboru Kolejowego.

W październiku ubiegłego roku zarząd spółki zgłosił wniosek o upadłość, a kilka dni później Grupa Sobiesław Zasada, do której spółka należała, poinformowała o sprzedaniu za symboliczną kwotę pakietu akcji Autosanu prywatnej osobie.

Pod koniec listopada Prokuratura Okręgowa w Krośnie wszczęła śledztwo ws. upadłości fabryki. Śledczy mają zbadać m.in., czy były zarząd spółki nie sprzedawał autobusów, maszyn i urządzeń po zaniżonych cenach.

Obecnie Autosanem zarządza syndyk, który w listopadzie ponownie zatrudnił 360 osób z prawie 500-osobowej załogi.