UOKiK nałożył ponad 1,4 mln zł kary na firmę Masmal Diary za fałszowanie masła tłuszczem roślinnym i wprowadzanie klientów w błąd. Masło to produkt składający się z tłuszczu mlecznego, nie może zawierać żadnych dodatków roślinnych.

Masmal Dairy w Grudziądzu to firma produkująca m.in. masło pod nazwami m.in. "Masło ekstra 200 g", "Masło ekstra osełka 300 g", "Masło ekstra z Warlubia 200 g", "Masło ekstra Amir 200 g". Wyroby sprzedawane są w całej Polsce w dużych i małych sieciach handlowych.

Postępowanie ws. firmy ruszyło w październiku 2013 roku po informacjach z inspektoratów Inspekcji Handlowej. Badania wykazały, że masła firmy Masmal Dairy są podrabiane. Laboratoryjne badania próbek pokazały np., że "Masło ekstra" zawierało 61,8 proc. tłuszczu roślinnego, "Masło ekstra 100% oryginalne" - 14 proc. tłuszczu roślinnego, "Masło ekstra Amir" - 11,73 proc. Zgodnie z prawem, taki produkt nie może nazywać się masłem, bo masło zawiera od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego. Dlatego Urząd uznał, że etykiety maseł Masmal Dairy błędnie informują konsumentów o tym, że kupują masło, a działania firmy stanowią nieuczciwą praktykę rynkową. Decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie jest ostateczna. Można się od niej odwołać do sądu.

Firma Masmal Dairy w Grudziądzu produkuje masło pod marką Masmal od 2012 roku. Od tego czasu Inspekcja Handlowa wydała 46 decyzji stwierdzających niewłaściwą jakość tych produktów i nakładających kary na sklepy, które sprzedawały masło produkowane przez Masmal. UOKiK kwestionował też praktyki Firmy Handlowo-Usługowej Masmal w Warlubiu w 2006 roku i w 2008 roku. Urząd apeluje też, by kupując nabiał, uważnie czytać etykiety produktów. Nazwy "masło", "ser", "jogurt", "kefir" czy "śmietana" mogą być używane do produktów pochodzących wyłącznie z mleka krowiego.

Ile masła w maśle?

"Masło" to produkt zawierający od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego. Kostka masła może także zawierać do 16 proc. wody i do 2 proc. - tzw. suchej masy beztłuszczowej mleka (np. białko), ale żadnej domieszki tłuszczu roślinnego. "Masło o zawartości 3/4 tłuszczu" zawiera od 60-62 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego, a "masło półtłuste" - od 39-41 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego.

Tylko miksy tłuszczowe, i margaryny mogą zawierać tłuszcz roślinny. "Miksy" - w zależności od producenta zawierają od 10 do 80 proc. tłuszczu mlecznego i tłuszcz roślinny, a margaryna składa się niemal wyłącznie z tłuszczu roślinnego i zgodnie z prawem może zawierać tylko do 3 proc. tłuszczu mlecznego. Obecne na polskim rynku od lat 70. "masło roślinne" to margaryna. Klienci powinni szczególnie uważnie przyglądać się składnikom produktów, których nazwa nie sugeruje, czy chodzi o masło czy miks tłuszczowy, takim jak "Ekstra do smarowania", "Miksełko", "Osełka".