Prawie pół miliarda złotych otrzymały w tym roku organizacje pożytku publicznego. Pieniądze przekazało 11,5 miliona Polaków - wynika z danych resortu finansów. Kwota podatku rośnie z roku na rok, choć większość z nas nie pamięta nazwy organizacji, której przekazaliśmy jeden procent.

W sumie przekazaliśmy organizacjom pożytku publicznego 480 mln zł, czyli o 20 mln więcej niż np. w 2011 roku. Wzrosła też liczba Polaków, którzy w zeznaniach za 2012 rok złożyli wnioski o przekazanie jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zrobiło to ponad 11,5 mln osób.

Z przeprowadzonych w 2012 roku badań wynika, że większość przekazujących swój jeden procent, już po kilku miesiącach nie pamięta dokładnie, komu pomogli. Zaledwie 39 procent potrafiło wymienić nazwę organizacji, kolejne 15 procent nie było pewnych, a 44 procent w ogóle nie potrafiło sobie przypomnieć wybranej organizacji.


Pieniądze dla największych

Podobnie jak w ubiegłych latach, większość pieniędzy od podatników trafiła do kilkudziesięciu największych organizacji. Najwięcej pieniędzy uzyskała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" (117,2 mln zł), Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" (15,3 mln zł), Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (8,6 mln zł), Fundacja "Rosa" (8,1 mln zł) oraz Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko (6,2 mln zł).

Ponad trzy czwarte z pierwszych 50 organizacji w rankingu ma siedziby w miastach wojewódzkich (z czego aż 23 w Warszawie) i są to w większości te same organizacje, które uzyskały największe kwoty w ubiegłych latach.