Bank centralny Serbii zagroził, że zwróci się do instytucji UE, jeżeli Chorwacja nie wycofa się z pomysłu umieszczenia wizerunku słynnego naukowca Nikoli Tesli na swoich monetach euro po przyjęciu unijnej waluty - pisze BBC. Wynalazca był etnicznym Serbem urodzonym na terenie dzisiejszej Chorwacji.

Chorwacki bank centralny zapowiedział, że zamierza umieścić wizerunek Tesli na przyszłych monetach o nominale 10, 20 i 50 eurocentów, po wcześniejszych konsultacjach społecznych. Plan w tej sprawie chce przedłożyć UE w październiku.

Chorwacja zamierza przyjąć wspólną unijną walutę w 2023 roku.

Według serbskiego banku centralnego umieszczenie wizerunku naukowca na chorwackich monetach oznaczałoby "uzurpację" serbskiego dziedzictwa.

Nikola Tesla – kim był

Tesla przyszedł na świat 10 lipca 1856 r. w miasteczku Smiljan na terenie dzisiejszej Chorwacji. Strona serbska wskazuje, że naukowiec urodził się w rodzinie etnicznych Serbów i uważał się za Serba. Jego prochy złożono w Serbii, a lotnisko w Belgradzie nazwano jego imieniem.

Wynalazca większość życia spędził jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł w Nowym Jorku 7 stycznia 1943 roku na zakrzep tętnicy wieńcowej.

Nikola Tesla opracował ponad 120 wynalazków, zawdzięczamy mu m.in. praktyczne zastosowanie prądu przemiennego, transformator rezonansowy czy radio.