Osoby niepełnosprawne nie otrzymują z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pomocy, choć gwarantuje im to obowiązująca od 30 lipca ustawa o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - pisze "Gazeta Prawna".

Ustawa przewiduje, że niepełnosprawny, który założy firmę i zatrudni dwie inne niepełnosprawne osoby, otrzyma ponad 100 tys. zł dotacji. Niestety jest to tylko martwy przepis. Przedsiębiorcy nie dostają do dzisiaj pieniędzy, bo kierowane przez Joannę Kluzik-Rostkowską Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wydało rozporządzeń do ustawy.

Projekty rozporządzeń przeszły już etap konsultacji i mam nadzieję, że będą podpisane do końca października - uspokaja Alina Wojtowicz-Pomierna, dyrektor Biura pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Tymczasem do organizacji pracodawców zgłaszają się przedsiębiorcy zainteresowani zatrudnianiem niepełnosprawnych. Brak rozporządzeń hamuje wzrost zatrudnienia tych osób - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.