Jeszcze kilka lat temu nowinki techniczne, dzisiaj eksponaty w muzeum - komputery starzeją się wyjątkowo szybko. Oznacza to, że muzea komputerowe, ciągle poszukując nowych eksponatów, łatwo wpadają w finansowe tarapaty. Tak jest m.in. w największej takiej placówce na świecie w niemieckim Paderborn.

Jeszcze kilka lat temu niemieckie muzeum miało eksponaty z lat 80. m.in. słynne komputery Commodore C64, które w tym roku obchodzą swoje 20 urodziny.

Technika jednak idzie tak szybko do przodu, że muzeum musi poszukiwać nowych eksponatów. Czasem trudno nadążyć z ich znalezieniem, bo na liście muzealnych eksponatów pojawia się coraz więcej komputerów – np. pierwszy elektroniczny mózg z odtwarzaczem CD-Room, lub pierwsze monitory z płaskim ekranem.

Kompletowanie eksponatów jest bardzo drogie. Eksperci od informatyki żartują, że będzie jeszcze gorzej, bo walka o rynek komputerowy jest obecnie olbrzymia i firmy prześcigają się w nowościach. Jeżeli takie tempo rozwoju będzie utrzymane, to niedługo dwuletni komputer może być reliktem nadającym się jedynie do muzeum.

06:30