Blisko 73 proc. procent energii elektrycznej w naszym kraju do 2040 roku ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii i atomu - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Resort zaznacza jednak, że dopóki w Polsce nie pojawi się energetyka jądrowa, nie wycofa się z mocy węglowych.

Rząd aktualizuje politykę energetyczną. Priorytetem ma być niezależność energetyczna, czyli brak dostaw z zewnątrz. Rządzący zakładają, że uda się ją osiągnąć dzięki odnawialnym źródłom, ale też - a w zasadzie - głównie dzięki energii jądrowej.

W momencie, kiedy się pojawi pierwsza elektrownia jądrowa, będziemy konsekwentnie wycofywać moce węglowe - mówiła minister Moskwa.

Ponadto podała, że resort wspólnie ze spółkami energetycznymi przygotował listę "w wymiarze technicznym i ekonomicznym" dotyczącą bloków węglowych, które miałyby zostać zmodernizowane.

Dzięki tej analizie udało się nam zrobić ranking, listę bloków, które w pierwszej kolejności widzielibyśmy jako te, które mogłyby dłużej funkcjonować. Tu mówimy o wydłużeniach 2-3-letnich, szczególnie jeśli chodzi o nadchodzące lata 2025, 2026, 2027, ale też do 2030 r. tego punktowo zwiększonego zapotrzebowania - powiedziała.

Anna Moskwa nie poinformowała, jakie bloki na tej liście się znalazły i ile miałaby kosztować ich modernizacja. Wskazała, że jest to tajemnica handlowa poszczególnych spółek energetycznych.

Rząd - jak usłyszeliśmy - pracuje nad listą lokalizacji kolejnej po Pątnowie, planowanej elektrowni atomowej, wśród miejsc branych pod uwagę jest m.in. Bełchatów.

Zaletą Bełchatowa jest gotowe miejsce przyłączenia i wyprowadzenia mocy, co - jak podkreśliła Moskwa - "jest ważnym elementem przy każdej inwestycji energetycznej; czy to Kozienice, czy Połaniec, każda z tych lokalizacji jest na pewno atrakcyjna dla przyszłych lokalizacji".

Inwestorem przy budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma być państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku w Seulu rządowe spółki podpisały list intencyjny z koreańskim koncernem KHNP ws. opracowania planu budowy pierwszej tego typu elektrowni w Pątnowie.

Opracowanie: