Jak zapowiada minister zdrowia Mariusz Łapiński, będzie jednak refundacja pasków do mierzenia poziomu cukru we krwi, ale tylko dla osób chorych na cukrzycę typu I. Chorzy tacy muszą korzystać z glukotesterów nawet kilka razy dziennie.

Chorzy zrobili zapasy, bo z informacji Ministerstwa Zdrowia wynikało, że od maja za jedno opakowanie pasków zamiast 2 złotych i 50 groszy chorzy zapłacą co najmniej złotych 30. Paski miały bowiem zniknąć z listy leków dostępnych na ryczałt i miały być refundowane przez kasy chorych tylko w 50 procentach. Chorzy z cukrzycą typu I muszą często kilka razy dziennie, sprawdzać poziom cukru we krwi. Dla nich paski będą refundowane - dla chorych na cukrzycę typu II, którzy zużywają jedno opakowanie testów paskowych na dwa, trzy miesiące, będą one kosztowały kilkanaście złotych za opakowanie - powiedział Łapiński. W ubiegłym tygodniu nie wykluczył, że dla dzieci (u dzieci prawie nie zdarza się cukrzyca typu II) paski będą dostępne za odpłatnością ryczałtową.

Na konferencji prasowej minister apelował do pacjentów o spokój. Powtórzył, że cały czas prowadzi z firmami farmaceutycznymi rozmowy w celu obniżenia cen na leki. Dodał, że firmy obniżają ceny, ale nie wyjawił, ile firm ceny obniżyło.

foto Archiuwm RMF

06:00