Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. wyniosło 7544,98 zł. Oznacza to wzrost o 12,8 proc. rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wynagrodzenie w październiku miesiąc do miesiąca wzrosło o 2,2 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku spadło o 0,1 proc.

Wzrost produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w październiku 2023 r. wzrosła o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w październiku br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,8 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,1 proc. niższym w porównaniu z wrześniem tego roku.

Ceny produkcji przemysłowej w październiku 2023 r. spadły rdr o 4,1 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,5 proc.

Optymistyczne perspektywy na 2024 rok

Analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg zauważył, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła po raz pierwszy od stycznia i poprawiła się względem września, kiedy to spadła o 3,1 proc. rdr. Dodatni wynik - jego zdaniem - to również efekt większej liczby dni roboczych. Zwrócił także uwagę, że zgodnie z danymi GUS produkcja wzrosła w 21 z 34 podstawowych działów przemysłu, przy czym najmocniej spadła produkcja urządzeń elektrycznych o 16,6 proc.

W ocenie ekonomisty, produkcja przemysłowa "prawdopodobnie powróci do spadków w listopadzie", ale perspektywy na 2024 r są "bardziej optymistyczne". Wskazał, że wraz z wyhamowaniem inflacji rośnie siła nabywcza konsumentów, a szybki monitoring Narodowego Banku Polskiego potwierdza, że przedsiębiorcy oczekują wzrostu popytu w kolejnych kwartałach.

Analitycy ankietowani przez Focus Economics sugerują, że w 2024 roku produkcja wzrośnie o 3,7 proc. rdr, po spadku o 1,1 proc. w bieżącym roku. Prognozy są obarczone ryzykiem, które zależy od tempa odbicia gospodarczego w Polsce i strefie euro w 2024 roku - stwierdził ekspert.

Ceny produkcji przemysłowej w deflacji

Zaznaczył, że ceny produkcji przemysłowej utrzymują się w deflacji - wskaźnik PPI obniżył się z -2,8 proc. do -4,1 proc. rdr. Analityk zwrócił uwagę, że jest to czwarty miesiąc z ujemnymi wynikami. Presję kosztową ograniczają słaba koniunktura gospodarcza oraz nadmiar zasobów.

Spadek inflacji PPI przyczyni się również do niższego wzrostu cen detalicznych w najbliższych miesiącach, co będzie szczególnie widoczne w cenach towarów przemysłowych - podsumował Sajnóg.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.