"Była komisarz UE Neelie Kroes była dyrektorem w spółce zarejestrowanej na Bahamach, ale to zataiła" - pisze w czwartkowym wydaniu "Gazeta Wyborcza". Dziennik donosi też o innych aspektach nowego wycieku informacji dotyczących spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych - Bahamas Leaks. "Po słynnych Panama Papers to kolejne w tym roku śledztwo pod egidą Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych" - podaje "GW".

Nassau, stolica Bahamów /PAP/Newscom /PAP/EPA

Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", ponad 1,3 mln dokumentów na temat ponad 175 tys. spółek zarejestrowanych na Bahamach w latach 1990-2016 zdobyła niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung". "Bahamas Leaks zawiera podstawowe dane o spółkach zarejestrowanych na Bahamach: nazwy, daty utworzenia, nazwiska i adresy dyrektorów. W teorii te informacje powinny być publicznie dostępne, ale bardzo często nie są. Rejestr spółek można bez kłopotu przeglądać w Nassau, stolicy Bahamów, ale jego wersja internetowa - choć płatna - jest niekompletna. A pełnego dostępu do rejestrów potrzebują nie tylko organy ścigania, ale także zwykli przedsiębiorcy do codziennej działalności i sprawdzania partnerów handlowych" - wyjaśnia dziennik.

W Bahamas Leaks pojawia się nazwisko Pawła Brzezickiego, obecnego wiceministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. "Od grudnia 1998r. zasiadał on we władzach zarejestrowanej na Bahamach spółki Polsteam Shipping Company Ltd. Polsteam to międzynarodowa nazwa państwowego armatora - Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). Brzezicki był dyrektorem naczelnym PŻM w latach 1998-2005" - informuje "GW".

W czwartkowym wydaniu "Wyborczej" także:

- Ziobro wszczyna 4 śledztwa

- Misiewicze w ataku

(mn)