Welcome to Great Britain - rzekł wczoraj Tony Blair do Polaków marzących o pracy na Wyspach Brytyjskich. Brytyjski premier zapowiedział, że jego kraj otworzy rynek pracy dla Polaków z dniem wejścia do Unii Europejskiej. Przypomnijmy: od maja 2004 roku Polacy będą mogli ruszyć na legalne saksy także do Holandii, Irlandii, Szwecji i Danii.

Otwarcie unijnego rynku pracy to kwestia, którą kilkanaście miesięcy temu Polska twardo negocjowała z Brukselą. Z powodu nieustępliwej postawy Niemców i Austriaków ustalono wtedy, że na pełną swobodę w tej dziedzinie Polacy poczekają aż 7 lat.

Bardziej liberalni byli Skandynawowie, Holendrzy i Irlandczycy, którzy otworzą swoje rynki pracy dla Polaków tuż po rozszerzeniu UE. Wczoraj przyłączyli się do nich Brytyjczycy: Ta decyzja jest bardzo pozytywna, zatem należy ją powitać z radością - mówił premier Leszek Miller.

Wszystkie kraje UE mają prawo do zastosowania 7-letniego okresu przejściowego. Ten okres przejściowy liczony jest systemie: 2 lata plus 3 lata plus 2 lata okresów przejściowych.

02:20