Europejska Agencja Kosmiczna ogłasza nabór na stanowisko astronauty. To wyjątkowa oferta - ostatni raz taka rekrutacja odbyła się niemal 11 lat temu. Podczas podobnej rekrutacji NASA swoje CV przesłało ponad 12 tysięcy kandydatów. To dowód na to, że zawód astronauty jest wciąż jedną z najbardziej obleganych profesji na świecie.

Rekrutacja na "unijnego astronautę" rozpoczęła się dzisiaj, 31 marca

Stawkę podbija fakt, że ostatni raz kandydata na takie stanowisko poszukiwano 11 lat temu, w 2010 roku

Oferta ESA to wynik postępującego, szerokiego rozwoju organizacji. Podkreśla to Jan Woerner, dyrektor generalny ESA, mówiąc: Europa zajmuje centralne miejsce w centrum badań kosmicznych. Aby zajść dalej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy spojrzeć szerzej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dyrektor, do wstąpienia w struktury ESA, zachęca przy tym przede wszystkim kobiety. Chce zwiększyć ich udział w pracach i projektach w zakresie badań kosmicznych.

Profil kandydata

Dokładne wymagania wobec kandydatów zostały szczegółowo określone na oficjalnej stronie internetowej ESA. Wśród nich jest m.in.: biegła znajomość języka angielskiego, radzenie sobie z nieregularnym czasem pracy oraz umiejętność zachowania spokoju w obliczu silnej presji

Osoby zainteresowane stanowiskiem mogą składać aplikacje poprzez stronę karier organizacji. Można tam znaleźć również inne, prowadzone obecnie przez ESA rekrutacje.

Potencjalnych kandydatów gorąco zachęca Thomas Pesqueta, człowiek zarekrutowany w poprzednim naborze. Jak mówi: Może jedna osoba na tysiąc zostanie wybrana, ale to, że można się zgłosić to szansa jedna na milion. Więc proszę, proszę, proszę - aplikuj, aplikuj, aplikuj

Pesqueta obecnie szykuje się do startu na drugą w karierze misję, 22 kwietnia 2021 roku, w ramach projektu "Alpha". 

Tegoroczny nabór na stanowisko astronauty potrwa do 28 maja 2021 roku. ESA obiecuje zapoznać się z każdym przesłanym CV, a następnie dokonać sześcioetapowej selekcji kandydata. Cały proces ma zgodnie z planem zakończyć się w październiku 2022 roku.

Oblegana profesja

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to międzynarodowa organizacja, powołana w 1975 roku, z siedzibą w Paryżu. Do jej zadań należy m.in. eksploracja i prowadzenie działań w kosmosie, a także promowanie pokojowej współpracy europejskiej w zakresie badań i technologii związanych z przestrzenią kosmiczną.

Zawód astronauty to jedna z najbardziej obleganych profesji pod względem liczby chętnych na jedno miejsce kandydatów. Dla przykładu - tylko w zeszłorocznej rekrutacji NASA, na stanowisko aplikowało ponad 12 tysięcy osób.