Silvio Berlusconi , który ustąpił w sobotę ze stanowiska premiera, jest bohaterem rekordowej liczby książek. W ciągu ponad 17 lat jego obecności na scenie politycznej tylko we Włoszech ukazało się o nim ponad 250 tomów - przypominają włoskie media.

Biblioteka książek na temat Silvio Berlusconiego nie ma sobie równych w całej historii włoskiej polityki - zauważa się.

Nikt nie jest natomiast w stanie policzyć wszystkich książek o medialnym magnacie i trzykrotnym szefie rządu, jakie wydano na świecie, zwłaszcza we Francji i Hiszpanii.

Wśród tego gigantycznego zbioru są tomy dziennikarzy śledczych, rozprawy, literatura sensacyjna, książki na temat języka używanego przez Berlusconiego, mowy ciała, jego zdolności komunikowania się, talentu wymyślania politycznych sloganów i marketingu politycznego, życia prywatnego, a także antologia jego żartów, powiedzonek i gaf.

"Ten człowiek to choroba; leczy się ją przy pomocy szczepionki"

Zauważa się, że z upadkiem rządu Berlusconiego zbiegła się publikacja wyjątkowego, najbardziej gorzkiego i jednocześnie proroczego tomu. To zbiór esejów i artykułów oraz odpowiedzi na listy czytelników na temat premiera i epoki berlusconizmu pióra zmarłego w 2001 roku najwybitniejszego włoskiego dziennikarza i publicysty Indro Montanellego. W swoich tekstach bardzo surowo rozprawiał się on z miliarderem i przywódcą centroprawicy nazywając go "kłamcą". "Ten człowiek to choroba; leczy się ją przy pomocy szczepionki" - te słowa Montanellego znajdują się w niedawno opublikowanym zbiorze jego pism "Mówiłem wam".

Kilka wydanych niedawno książek dotyczy skandalu obyczajowego z udziałem prostytutek, w jaki uwikłany jest Berlusconi.

Niektóre pozycje wyjątkowo trudne do zdobycia

Zupełnie wyjątkową i rekordowo drogą pozycją jest tom "Sekretne życie Lady Berlusconi", którego autor Mario Guarino opowiada o drugiej żonie b. szefa rządu, Veronice Lario. Książka jest już prawie nie do zdobycia, a gdy się pokaże w antykwariacie kosztuje aż 500 euro.

"Białym krukiem" jest również pierwsza biografia premiera, którą napisał Giorgio Ferrai.

Silvio Berlusconi został opisany z każdej strony, a szczegółowej analizie poddano każdy aspekt jego życia i działalności, o czym świadczą opublikowane również eseje o jego żargonie sportowym, metaforach, stosowanej przez niego symbolice religijnej.

Przypomina się przy okazji znaczące tytuły niektórych książek, na przykład "Ciało szefa", "Kawaler zaklinacz", "Citizen Berlusconi", "Kariera Silvio B." (jako parafraza "Kariery Arturo Ui" Bertolda Brechta), "Dziwne zasady pana B." oraz "Czarna księga demokracji".

Już w 1997 roku ukazał się tom anonimowego autora "Jak i dlaczego Berlusconi wkrótce upadnie"