Mercedes-Benz zapowiada rewolucję. Producent zaprezentował "autobus przyszłości". Future Bus to pojazd z autonomicznym systemem kierowania.

Premierowy kurs pojazdu odbył się w Amsterdamie, na najdłuższym w Europie pasie do szybkiego transportu autobusowego. Maszyna samodzielnie pokonała 20-kilometrową trasę, wioząc pasażerów. Na wszelki wypadek kierowca znajdował się w kabinie. Kurs przebiegł jednak bez problemu. Autobus maksymalnie osiągnął prędkość 70 km/h.

Jak czytamy na stronie Mercedes-Benz, automatyczny system kierowania został oparty na technologii CityPilot opracowanej przez Daimler Buses. Drogę i otoczenie kontroluje kilkanaście kamer, a system radarowy na bieżąco sprawdza trasę przejazdu. Dzięki temu autobus potrafi dostosować się do sygnalizacji świetlnej, zatrzymać się na przystanku czy rozpoznawać przeszkody. 

Futurystyczny design maszyny spełnia nie tylko funkcje estetyczne. Na przedniej szybie zostały umieszczone dwa światła. Białe informuje pasażerów o tym, że kierowca autobus prowadzi ręcznie. Jeśli świeci się niebieskie - to znak, że włączona jest funkcja automatycznego sterowania.

Autobus podzielono też na trzy strefy. Pierwszą, serwisową, stanowi kabina kierowcy. Druga, tak zwana ekspresowa, ma służyć pasażerom jadącym na krótkich dystansach. Natomiast na końcu pojazdu mogą rozsiąść się ci, którzy zaplanowali dłuższą podróż.

Mercedes-Benz zapowiada, że wykorzystana w Future Bus technologia w przyszłości zrewolucjonizuje transport publiczny. 

(IK, Mercedes-Benz, Daily Mail)