Norweski arcymistrz szachowy Simen Adgestein został pokonany przez... 6-letnią dziewczynkę. Do sensacji doszło podczas turnieju Norway Chess w Oslo. "Nie potraktowałem jej ulgowo. Po prostu była lepsza" - zaznaczył 47-latek.

Tak 6-latka pokonała arcymistrza! [ZOBACZ FILM]

Agdestein jest siedmiokrotnym mistrzem Norwegii. Wygrywał w latach 1982-2005. Był w tym czasie uważany za najlepszego szachistę w Skandynawii. Był także nauczycielem aktualnego mistrza świata Magnusa Carlsena w gimnazjum sportowym w Baerum pod Oslo. Następnie został jego trenerem, a jego brat Espen jest menedżerem słynnego szachisty.

Lykke Merlot Hansen okrzykiem "szach mat" sprawiła, że w sali norweskiego Towarzystwa Szachowego w Oslo, gdzie rozgrywano turniej, zapadła cisza. Po jej sensacyjnym zwycięstwie Agdestein ocenił, że jego rywalka jest o wiele lepsza niż Carlsen, gdy był w jej wieku. Ta dziewczynka posiada niewiarygodną wręcz koncentrację i umiejętność analizy sytuacji w zupełnie innym wymiarze. Nie potraktowałem jej ulgowo i nie było tak, że nie doceniałem przeciwnika. Ona była po prostu w tej partii lepsza - powiedział Agdestein.

Zwrócił też uwagę, że po sukcesach Carlsena Norwegię opanował istny szachowy szał. Grają wszyscy, w każdym wieku, a sprzedaż szachownic bije rekordy.

(MRod)