Eksperci z Brazylii zrekonstruowali twarz świętego Walentego. W tym celu użyli zdjęć jego czaszki, która jest przechowywana w szklanej gablocie w rzymskiej bazylice Santa Maria Cosmedin.

Zdjęcia relikwii wykonał Jose Luis Lira, a rekonstrukcją 3D zajął się grafik komputerowy Cicero Moraes. Fotograf wykonał 250 zdjęć czaszki, które przesłał grafikowi. Na ich podstawie, z użyciem technik 3D, udało się zrekonstruować twarz świętego. 

W analizie pomagał też antropolog sądowy dr Marcos Paulo Salles Machado. Stwierdził on, że przechowywana w gablocie czaszka należy do mężczyzny rasy europejskiej w wieku około 55 lat. Analiza była trudna, ponieważ tylko niewielka, przednia część czaszki była uchwycona przez fotografie, więc musieliśmy wypełnić luki - mówi Machado. Ostateczny wygląd Walentego jest oparty na kształcie czaszki i badaniach historycznych.

Nie jest pewne, czy ta czaszka należała rzeczywiście do świętego Walentego, gdyż została znaleziona na początku XIX wieku w rzymskich katakumbach.

Naukowcy pracowali nad tym projektem 3 miesiące. To nie pierwsza rekonstrukcja twarzy, której podjęli się naukowcy z Brazylii. Wcześniej próbowali zrekonstruować twarz na podstawie czaszki, która według legend, jest uważana za czaszkę Marii Magdaleny. 

źródło Daily Mail (ag)