Rysunek przedstawiający symbol olimpizmu – pięć kolorowych kół na białym tle, naszkicowany przez barona Pierre'a de Coubertina, został sprzedany na aukcji w Cannes za 185 tys. euro. Przed licytacją szacowano, że projekt z autografem de Coubertina osiągnie wartość 80-100 tys. euro.

Rysunek wykonany na białej karcie techniką grafitu i gwaszu ma wymiary 21 x 27,5 cm. Jego cena wywoławcza rysunku wynosiła 50 tys. euro. Twórca nowożytnych igrzysk przedstawił projekt w "Olympic Review" w sierpniu 1913 roku.

Doliczając różnorodne opłaty związane z podatkami, cała kwota transakcji wyniosła 234 950 euro. Zakupu dokonał kolekcjoner z Brazylii.

Symbolika kół olimpijskich

Zazębiające się koła w kolorach: niebieskim, czarnym, czerwonym, żółtym i zielonym miały symbolizować pięć kontynentów. Zdaniem francuskiego barona i pedagoga, wraz z bielą tła obejmowały barwy flag wszystkich krajów u progu XX wieku. 

W 1894 t. baron Pierre de Coubertin założył Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Pierwsze nowożytne igrzyska odbyły się dwa lata później w Atenach.

Symbol pięciu kół olimpijskich po raz pierwszy został wykorzystany na fladze podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Antwerpii w 1920 roku.