Sambuca di Sicilia została uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. To już trzecia miejscowość na Sycylii, która kolejny rok z rzędu otrzymała ten tytuł przyznawany w telewizji RAI . W poprzednich latach wygrały Gangi i Montalbano Elicona.

W konkursie, w którym liczą się zarówno opinie międzynarodowego jury, jak i wynik głosowania w internecie, wybierane są miejscowości najpiękniejsze, ale także uznane za najciekawsze i najbardziej sugestywne.

Liczące 6 tysięcy mieszkańców malownicze miasteczko Sambuca di Sicilia, leżące koło Agrigento zostało założone przez Arabów w IX wieku wkrótce po ich przybyciu na Sycylię. Jego pierwotna nazwa brzmiała Zabuth od imienia emira, który kazał zbudować tam zamek.

Ślady najstarszej architektury i pradawnych murów widać na każdym kroku. O początkach tej osady przypomina jedna z dzielnic, która od wieków nosi nazwę "arabskiej".

Przybysze z Bliskiego Wschodu mieszkali tam do XIII wieku. Większość Arabów została zamordowana podczas podboju tego terytorium przez wojska króla Sycylii Fryderyka II. Ci, którzy pozostali, przeszli na chrześcijaństwo.

Kolejne burzliwe wieki przyniosły też rozwój miejscowości, która zdobyła sławę dzięki produkcji wina i oliwy, uprawom migdałów i pistacji.

Do miasteczka przybywa wielu turystów, także dzięki jego położeniu w masowo odwiedzanym przez gości z całego świata rejonie Palermo, Agrigento i Trapani.

Słynie nie tylko ze swej arabskiej historii, ale także z 20 starych kościołów i terenu wykopalisk archeologicznych.

W ostatnich latach Sambuca di Sicilia jest coraz popularniejsza wśród cudzoziemców. Niektórzy z nich kupili w miasteczku stare, opustoszałe domy.

(abs)