Najcichsze miejsce w Europie znajduje się w Krakowie. Na Akademii Górniczo-Hutniczej otwarto zmodernizowaną komorę bezechową.

Komora to żelbetonowy sześcian o wymiarach 10m x 10m x 10m. Styka on się z podłożem jedynie poprzez 25 wsporników. Całość waży prawie 500 ton a w środku znajduje się 7 tysięcy klinów niwelujących odbicia fal dźwiękowych. Kliny te znajdują się na ścianach, suficie i podłodze. Pomieszczenie zamykane jest szczelnymi drzwiami ważącymi prawie tonę.

Konstruktorom udało się uzyskać poziom 0 dB. Hałas w tym pomieszczeniu jest poniżej progu słyszenia człowieka. To taka cisza, która wielu osobom może zaszkodzić - twierdzi Marcin Zastawnik z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH. Są ludzie, którzy po kilkunastu minutach mają zawroty głowy - dodaje.

Dla porównania, poziom hałasu w pustym pokoju to 20 dB, rozmowa 60 dB, ruchliwa ulica 80-90 dB. W tym laboratorium jest tak cicho, że gdyby mucha leciała na wysokości 2-3 metrów to byśmy ją usłyszeli - tłumaczy Marcin Zastawnik.

Na modernizację komory bezechowej wydano 1,5 miliona złotych. W jej wnętrzu wykonywane są badania poziomu hałasu przedmiotów i urządzeń, które nas otaczają. Rejestrowane były już odgłosy jakie emitują: okapy kuchenne, lampy oświetleniowe, kosiarki do trawników a nawet hałas, jaki wytwarza pojemnik na śmieci do którego wrzucane są puste butelki.

(abs)