Głaskanie, rozcieranie, ugniatanie - to techniki relaksacyjnego masażu. "Panowie, zamiast wysyłać panie do SPA, sami powinni je poznać i - przynajmniej dziś - zastosować. To będzie najlepszy prezent na Dzień Kobiet" - przekonują fachowcy z Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

W przygotowaniu instruktażu pomogła nam dr Małgorzata Kawa, kierownik Odnowy Biologicznej i Fizykoterapii Katedry Fizjoterapii gdańskiej AWF oraz studenci: Joanna Balana i Michał Hilar. To bardzo dobry pomysł. Z tego względu, że panowie bardzo często wysyłają swoje miłe i kochane panie do ośrodków SPA, natomiast uważam, że najlepszym prezentem będzie taki masaż osobisty, tym bardziej przyjemny, jeśli wykonany samodzielnie - mówi Kawa.

Aby nie zaszkodził i przyniósł odprężenie, powinien trwać od 10 do 20 minut. Zrelaksowany musi być także masażysta. Pani powinna wygodnie usiąść i ręce położyć na podudziach. Zaczynamy od umycia rąk. Do masażu konieczna będzie także oliwka. Podkreślamy, że nie jest to zabieg leczniczy, a jedynie relaksacyjny masaż karku.