Kanapa z tektury czy łóżko na tekturowym stelażu? Takie meble można oglądać w Łodzi. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów na kupowanie ekologicznych produktów. Meble są trwałe, lekkie i bardzo łatwe w montażu i użytkowaniu.

Wrocławska firma Świat Tektury od dwóch lat zajmuje się projektowaniem i produkcją tekturowych mebli. U nich powstają stoły z krzesłami, sofy czy regały na książki ze specjalnej, złożonej z kilku warstw tektury. Jeśli stawiamy na mniej ekologiczne rozwiązanie, na tekturze kładziony jest laminat. Wtedy meble są trwalsze, można je myć i dezynfekować.

Chociaż najbardziej meblami z tektury interesują się firmy, producenci tekturowych mebli własnym przykładem udowadniają, że to praktyczne rozwiązanie do każdego domu.

Najlepiej jest świecić przykładem, więc moje mieszkanie w stu procentach jest wyposażone w nasze meble, najstarsze z nich mają dwa lata i pewnie jeszcze długo posłużą - mówi Rafał Linowski, prezes firmy Świat Tektury. Młodych ludzi nie trzeba przekonywać, że to dobre rozwiązanie. Sceptycznie na meble spoglądają osoby starsze, którym nie chce się wierzyć, że tekturowe meble mogą się sprawdzać - dodaje.

Meble można bez kłopotu transportować, w razie potrzeby rozkładać na części i... chować za szafę. Szczególnie doceniają je studenci, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania i z reguły nie mają do dyspozycji dużego metrażu. W ofercie są też stoliki i krzesełka dla dzieci, tekturowe lampy, a nawet coś dla naszych czworonożnych przyjaciół - tekturowy domek dla kota albo małego psa.

Podczas trwających właśnie w Łodzi targów specjaliści dyskutują, jak będą wyglądały meble przyszłości. Jedną z innowacyjnych propozycji jest zastąpienie tradycyjnych paneli MDF, płytami wykonanymi z obierek ziemniaków. Najważniejsze, że producenci sięgają po materiały z recyklingu, całkowicie naturalne i w stu procentach biodegradowalne. Na takie właśnie cechy coraz częściej zwracają uwagę świadomi klienci.

Opracowanie: