Słowa pochwały, ale także bezwzględnej krytyki padły pod adresem koszulek drużyn, które zagrają w piłkarskich mistrzostwach Europy. Z oceny znanej szwedzkiej ekspertki mody wynika, że najpiękniejsze stroje zaprezentują Anglicy i Holendrzy. Do gustu przypadły jej także koszulki Polaków. Gorzkie słowa usłyszeli m.in. Rosjanie i Portugalczycy.

Redaktor działu mody największego szwedzkiego dziennika "Aftonbladet" Nina Johansson przeprowadziła ranking strojów 16 zespołów. Koszulki oceniła w skali od 1 do 5. Najlepiej, z maksymalną liczbą punktów, wypadły koszulki Holendrów i Anglików. Polska znalazła się w górnej części rankingu z czterema punktami. Najsłabiej wypadły Rosja, Hiszpania i Grecja, które uzyskały po jednym punkcie.

Koszulkowe topy

Polskie koszulki są bardzo ciekawe. Postawiono tutaj na dużo białego koloru, od którego czuje się gorąc dżentelmena, a uroku dodaje dobrze dopasowana forma - oceniła Johansson. Drugi rodzaj otrzymał już tylko trzy punkty za "mało fantazyjną odwrotną kopię".

Szwedzkiej ekspertce mody najbardziej podobały się stroje Holendrów, które uznała za niezwykle seksowne. Arjen Robben w czarnym obcisłym stroju prezentuje się tak atrakcyjnie, że aż czuje się coś w brzuchu. Uważajcie francuskie lwy mody, bo chociaż też będziecie ładnie wyglądać, to w tych strojach wystąpi wasz pogromca, który nadejdzie groźny, piękny i sexy - rozpływała się w zachwytach Nina Johansson. Niewiele mniej pochwał stylistka szczędziła strojom Anglików. Stwierdziła, że w ich wyjazdowych koszulkach można zakochać się bez pamięci. Jest to tak skończenie piękny i prosty trykot, że Sir Bobby Charlton pokazując swój kciuk do góry sam wpadłby w ekstazę. Biała koszulka gospodarzy, w przypadku Polski świetna, pasuje jednak Anglikom bardziej do parku niż rudowłosemu Rooneyowi - podkreśliła.

Pomieszanie z poplątaniem?

Johansson oceniła też najbrzydsze koszulki drużyn, które zagrają w turnieju. Redaktorka skrytykowała rosyjskie i greckie stroje. Czerwony pasek cienkiej przekątnej rosyjskiej flagi jest na czerwonym tle niewidoczny, więc wygląda jakby z niej coś obcięto. Greckie białe stroje przypominają uroczysty nastrój przy serze feta i ouzo zanim jeszcze zaczął się mecz - stwierdziła stylistka.

Johansson nie przypadły do gustu także hiszpańskie stroje - stwierdziła, że w swych niebieskich koszulkach wyjazdowych wyglądają bardziej jak piłkarze szwedzkiego klubu Malmoe FF. Dostało się także Niemcom, którzy w jej opinii w zielonych strojach przypominają Irlandczyków obchodzących dzień Świętego Patryka.

Redaktorka skrytykowała też portugalskie stroje. Zarzucił im pretensjonalność. W białej koszulce z jakimś wielkim czerwono-zielonym krzyżem na piersiach Cristiano Ronaldo będzie przypominał Krzyżowca - oceniła bezceremonialnie projektantka.