Do zaskakującego wniosku doszli naukowcy ze szkockiego uniwersytetu w Saint Andrews po przebadaniu delfinów. Odkryli, że te ssaki morskie porozumiewają się ze sobą za pomocą unikalnych gwizdów, które można porównać z ludzkimi imionami.

Od dawna naukowcy podejrzewali, że delfiny - podobnie jak ludzie - mają imiona. Teraz znaleźli na to dowód. Badacze nagrywali dźwięki grupy dzikich delfinów, a następnie odtwarzali je pod wodą za pomocą specjalnych urządzeń. Puszczaliśmy nagrane dźwięki grupie delfinów, a co jakiś czas odtwarzaliśmy gwizd innych populacji, których nigdy w życiu nie widziały - powiedział dr Vincent Janik, zajmujący się badaniem morskich ssaków.

Naukowcy odkryli, że ssaki reagowały tylko na wtedy, kiedy usłyszały swoje imię - charakterystyczny gwizd. Zachowywały się podobnie jak ludzie odwracający głowę słysząc swoje imię.

Dr Janik przyznał, że stało się tak prawdopodobnie dzięki temu, że delfiny żyją w grupie, dlatego uczą się porozumiewania od starszych.  One przez długi czas się nie widzą, nie mogą czuć swojego zapachu, co jest bardzo ważnym czynnikiem u zwierząt. Nie mają swojej nory, miejsca gdzie spędzają stale czas - zaznaczył. Delfiny - jak tłumaczył - poruszają się bez żadnych punktów orientacyjnych, dlatego muszą trzymać się razem. Te zwierzęta żyją w środowisku, które wymaga od nich pozostania w kontakcie.