Słynny londyński ogród botaniczny w Kew Gardens zaliczył kolejny rekord w Księdze Guinnessa - tym razem z uwagi na liczbę zgromadzonych w jednym miejscu roślin.

Ogród botaniczny w Kew Garden ma status miejsca światowego dziedzictwa UNESCO, a teraz może się pochwalić kolejnym rekordem w Księdze Guinnessa - zgromadzono tam bowiem 17 tys. gatunków różnych roślin, co pod względem liczby jest największym takim obiektem na świecie.

Nie jest to jedyny rekord, jaki londyński ogród botaniczny ma na swoim koncie. Można w nim obejrzeć najwyższy, bo trzymetrowy kwiat, który wydziela zapach gnijącego mięsa oraz lilie wodne o średnicy również trzech metrów, na których z powodzeniem może usiąść małe dziecko, bez obawy, że wpadnie do wody. 

Kew Gardens to nie tyko atrakcja turystyczna. To także miejsce, gdzie prowadzone są działania edukacyjne i naukowe.

Mała wycieczka

Wystarczy półgodzinna jazda metrem z centrum Londynu, by znaleźć się w tym niezwykłym i egzotycznym raju. To ponad 120 hektarów pieczołowicie zagospodarowanych ekspozycji i wystaw, imponujących szklarni i perełek XIX-wiecznej architektury. Na terenie Kew Gardens znajduje się też najmniejsza z królewskich rezydencji.

Ogród posiada własną policję i straż pożarną. Innym osobliwym artefaktem jest kapsuła czasu, jaką w 1985 roku zakopana została na terenie ogrodu przez słynnego brytyjskiego przyrodnika i autora programów telewizyjnych sir Davida Attenborough. Zawiera ziarna znanych zbóż i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin. Zostanie ona otwarta za 65 lat, kiedy wiele z nich może już nie istnieć.

Nowy rekord ogrodu botanicznego Kew Gardens znajdzie się w przyszłorocznej edycji Księgi Guinnessa. Każda taka wzmianka jest olbrzymią reklamą dla obiektu, a fakt, że ogród znajduje się na liście miejsc dziedzictwa światowego UNESCO sprawia, że jest otoczony on opieką prawną i może ubiegać się o fundusze międzynarodowymi kanałami.

Jeśli wybieracie się do Londynu, nie zapomnijcie odwiedzić zbudowanej w chińskim stylu olbrzymiej pagody i palmiarni, w której znajduje się wiele unikalnych, tropikalnych roślin. Ponieważ temperatura i wilgotność w budynkach ogrodu utrzymywane są na tym samym poziomie, Kew Gardens można zwiedzać przez okrągły rok.

Opracowanie: