Żołnierz i profesor uniwersytetu znaleźli się na czele listy najbardziej i najmniej stresujących zawodów świata w 2013 roku. Ranking powstał w wyniku współpracy strony internetowej CareerCast.com z matematykami i statystykami z Uniwersytetu w Wisconsin.

Szukasz pracy, która nie jest stresująca?  Jako pełnoetatowy wykładowca na uniwersytecie będziesz miał jeden z najmniej stresujących zawodów w 2013 roku.

Po raz pierwszy, od 20 lat, ten właśnie zawód wygrał w rankingu. Jak mówi jeden z wykładowców: Profesorowie władają swoimi królestwami i to właśnie oni mówią studentom co mają robić.

Oceniając 200 zawodów CareerCast.com wzięła pod uwagę 11 kryteriów takich jak: stres w podróży, perspektywy pracy, terminowość, społeczna opinia na temat wykonywanego zawodu,  konkurencyjność, wymagania fizyczne, warunki środowiskowe, zagrożenie życia swojego i innych osób oraz kontakt z innymi ludźmi.

Im bardziej stresująca praca, tym wyższe zarobki

Ze statystyk wynika, że ludzie pracujący w armii mają najbardziej stresującą pracę i dlatego ich średnia, roczna pensja jest najwyższa.  Zawód strażaka, który w zeszłym roku w podobnym rankingu był na drugim miejscu, także w tym roku plasuje się w czołówce najbardziej stresujących zawodów.

10 najmniej stresujących zawodów:

1.       Profesor uniwersytetu

2.       Szwaczka/ krawcowa

3.       Technik medyczny

4.       Jubiler

5.       Pracownik laboratorium medycznego

6.       Audiolog

7.       Dietetyk

8.       Fryzjer

9.       Bibliotekarz

10.     Operator wiertarki

10 najbardziej stresujących zawodów:

1.       Żołnierz

2.       Generał

3.       Strażak

4.       Pilot samolotu

5.       Manager Public Relations

6.       Kierownik w korporacji

7.       Fotograf

8.       Reporter w gazecie

9.       Taksówkarz

10.     Policjant

abc news