"Tusk nie chce dymisji ministra na cztery miesiące przed wyborami, Grabarczyk nie straci stanowiska. Rozumiem decyzję premiera, w sprawie budowy autostrad nie jestem skrajnym pesymistą" - podkreśla w Przesłuchaniu w RMF FM Grzegorz Schetyna. "Mamy władzę i chcemy ją utrzymać. Ludzie nam uwierzą" - mówi marszałek Sejmu o przyszłości PO.

posłuchaj przesłuchania w rmf fm

Agnieszka Burzyńska: Joanna Kluzik-Rostkowska już w Sopocie?

Grzegorz Schetyna: Nie wiem, proszę ją zapytać.

Agnieszka Burzyńska: Ale jak to? Pan nie wie, czy główna gwiazda waszej imprezy dojechała?

Grzegorz Schetyna: Zobaczymy, impreza zaczyna się o 12, jeszcze wszyscy dojeżdżają do Trójmiasta.

Agnieszka Burzyńska: Ale wystąpi w Ergo Arenie czy nie?

Grzegorz Schetyna: Serdecznie pozdrawiam tych, którzy są w autobusach i samochodach.

Agnieszka Burzyńska: Wystąpi w Ergo Arenie czy nie?

Grzegorz Schetyna: Zobaczymy. Zapraszam do Ergo Areny.

Agnieszka Burzyńska: A powinna wystąpić?

Grzegorz Schetyna: Nie wiem, to jest decyzja o jej przyszłości politycznej i ona musi ją podjąć. Natomiast Platforma jest otwarta i mówimy o tym od miesięcy. Jest taką formułą, która jest otwarta dla ludzi sensownych, przyzwoitych, takich, którzy wyznają podobny program i zasady jak my.

Agnieszka Burzyńska: Czyli rozumiem, że ona nie podjęła decyzji? Wy chcecie, a Joanna Kluzik-Rostkowska nie podjęła decyzji.

Grzegorz Schetyna: Tego nie powiedziałem. Powiedziałem tylko, że...

Agnieszka Burzyńska: To jest jej decyzja.

Grzegorz Schetyna: ...zapraszam o 12 do Ergo Areny i tam wszystko będzie jasne.

Agnieszka Burzyńska: A to nie jest upokarzające dla byłej szefowej partii? Występ na konwencji innej partii?

Grzegorz Schetyna: Nie wiem, proszę ją pytać. Przy wspieraniu Platformy czy wstępowaniu do Platformy Obywatelskiej nie ma nigdy nic upokarzającego, jest coś dużego. Jeżeli to by się stało, to rzeczywiście jest to rzecz politycznie mało spodziewana, może nawet sensacyjna.

Agnieszka Burzyńska: Występ szefowej partii na konwencji innej partii...

Grzegorz Schetyna: Nie jest szefową partii.

Agnieszka Burzyńska: ...byłej szefowej partii. Nie wygląda to zbyt dobrze.

Grzegorz Schetyna: Nie, dlaczego?

Agnieszka Burzyńska: A po co wy chcecie przyćmić swoją konwencję?

Grzegorz Schetyna: Niczego nie chcemy przyćmiewać. To jest dziesięć lat Platformy Obywatelskiej.

Agnieszka Burzyńska: I główną gwiazdą będzie Joanna Kluzik-Rostkowska. No po co?

Grzegorz Schetyna: Nie, na pewno nie będzie główną gwiazdą, bo główną gwiazdą będzie Platforma Obywatelska i ludzie, którzy przyjadą z całego kraju.

Agnieszka Burzyńska: I premier.

Grzegorz Schetyna: Premier Tusk, przewodniczący partii, ci wszyscy, którzy będą wspominać i podsumowywać te dziesięć lat, a także ostatnie cztery lata rządu i ci, którzy będą brali udział w kampanii wyborczej. Będą mówić o wyborach, o tym, jakie mają plany, co chcą zrobić, co chcą Polsce przedstawić i jak Polaków przekonać do zwycięstwa wyborczego.

Agnieszka Burzyńska: Ale wszystko to zginie, jeżeli tam pojawi się Joanna Kluzik-Rostkowska.

Grzegorz Schetyna: To jest pani zdanie, ja mam inne zdanie. Na pewno to będzie święto Platformy i na pewno to będzie wielka rzecz, podsumowanie dziesięciu lat.

Agnieszka Burzyńska: Grzegorz Schetyna, zawód - menedżer. Tak pan ma wpisane na stronie sejmowej. Co się dzieje, gdy w firmie prowadzący projekt zaryzykuje i skończy się źle? Poniesie konsekwencje czy nie?

Grzegorz Schetyna: Zawsze jest tak, jeżeli jest rada nadzorcza czy jakaś rada programowa, przed którą prowadzący projekt odpowiada.

Agnieszka Burzyńska: I nie prowadzi dalej tego projektu?

Grzegorz Schetyna: To zależy oczywiście, ale o tym zawsze decyduje szef. Rozumiem, że ma pani na myśli konkretną sprawę.

Agnieszka Burzyńska: Dlaczego minister Grabarczyk nie ponosi żadnych konsekwencji?

Grzegorz Schetyna:To jest decyzja premiera i musimy ją uszanować.

Agnieszka Burzyńska: Czy pan rozumie tę decyzję premiera?

Grzegorz Schetyna: Rozumiem tę decyzję. Rozumiem, że nie chce cztery czy trzy miesiące przed wyborami podejmować decyzji personalnych tak trudnych jak decyzja ministra. Natomiast wiem też, że - i tu gorąco trzymam kciuki - musimy zrobić wszystko, by te krytyczne odcinki dróg, szczególnie odcinek A2 z Łodzi do Warszawy, skończyć do Euro 2012. To jest taka inwestycja - symbol. I jestem przekonany, rozmawiałem z o tym z premierem, że zdążymy to zrobić.

Agnieszka Burzyńska: Ale wie pan, że minister Grabarczyk miał plan przedstawić do czwartku. Mamy sobotę, planu nie ma, Chińczycy mówią, że chcą budować, ale chcą większych pieniędzy. Niedobrze to wygląda.

Grzegorz Schetyna: Nie jestem tutaj tak skrajnym pesymistą. Widzę jakie jest osobiste zaangażowanie w tej sprawie i uważam, że można ją przeprowadzić. Jest jeszcze rok czasu by ją skończyć. Wymagana jest wielka determinacja i pełna solidarność działań, także innych resortów. Musimy to zrobić, tutaj nie ma alternatywy dla tej drogi. To jest, tak jak powiedziałem, inwestycja - symbol. Ona musi zostać skończona, ponieważ kluczowe jest połączenie Warszawy z Europą drogą autostradową.

Agnieszka Burzyńska: A czy to co się dzieje w związku z drogami szkodzi Platformie?

Grzegorz Schetyna: Nie pomaga na pewno, ale proszę też zobaczyć, że my naprawdę bardzo dużo budujemy. I to na etapie tych dróg lokalnych - tych powiatowych, gminnych...

Agnieszka Burzyńska: No tak, ale dróg ekspresowych miało być 2 500 km, a będzie 500km.

Grzegorz Schetyna: Proszę zrozumieć, że front robót - jak to się mówi w języku budowlanym - jest ogromny, otwarty na terenie całego kraju. Natomiast rzeczywiście to trwa i nieoddawane są konkretne odcinki. Myślę, że przyjdzie ten czas i mam nadzieję, że to będzie jeszcze w tym roku, najpóźniej w następnym, że poszczególne odcinki będą dokładane do tej mapy drogowej. Tak jak powiedziałem, na setkach, setkach kilometrów prowadzona jest budowa dróg.

Agnieszka Burzyńska: Czym pan dojechał do Trójmiasta, do Sopotu?

Grzegorz Schetyna: Przyleciałem samolotem.

Agnieszka Burzyńska: A działacze z Dolnego Śląska?

Grzegorz Schetyna: Pociągiem, samochodami i autobusami.

Agnieszka Burzyńska: I też był specjalny pociąg?

Grzegorz Schetyna: Tak, z tego co wiem też. Wrocław, czy Dolny Śląsk jest ciężko skomunikowany, to nie jest łatwe dojechać nad morze. Ale wszystkich serdecznie pozdrawiam ze Śląska.

Nareszcie jakiś sukces PKP i ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka! W końcu udało się zapewnić podróżnym komfort. W sobotę w gdańskiej Ergo Arenie ogólnopolska konwencja Platformy Obywatelskiej z okazji 10-lecia partii. Uczestników zjazdu wiózł "nadzwyczajny pociąg" (zgodnie z... czytaj więcej

Agnieszka Burzyńska: To właściwie powinien pan dziękować Cezaremu Grabarczykowi za podstawienie pociągu - jeżeli był taki nowiutki, ładny i taki długi jak ten, który wyruszył z Krakowa.

Grzegorz Schetyna: To jest zawsze kwestia porozumienia między wynajmującym a tym, który wynajmuje. To jest kwestia umowy. Chciałbym, chcielibyśmy wszyscy, żeby pociągi w Polsce były czyste, wygodne i punktualne.

Agnieszka Burzyńska: Pasażerowie właśnie takich nie widzą. A widzą odjazd działaczy Platformy.

Grzegorz Schetyna: Nie wiem tego, nie byłem. Ale to nie jest grzech, jeżeli pociągi są normalne i takie, jakie byśmy chcieli. Mam nadzieję, że wszystkie takie są i takie będą.

Agnieszka Burzyńska: A wie pan, jak pańskie poniedziałkowe długie spotkanie z premierem zrecenzował jeden z polityków Platformy?

Grzegorz Schetyna: Nie.

Agnieszka Burzyńska: "Cieszymy się, gdy tatuś z mamusią tak długo ze sobą rozmawiają". Pan też jest optymistą po tych spotkaniach?

Grzegorz Schetyna: Uważam, że tak. Ja jestem optymistą, chociaż jest bardzo dla nas taka sytuacja niekomfortowa, jeśli chodzi o wybory, bo jest kampania już tuż-tuż. I to będzie trudna kampania i trudne wybory dla nas. Więc potrzebujemy bardzo dużej mobilizacji.

Agnieszka Burzyńska: A myślicie czasem, że to jest tak, jak w 2005 roku? Boicie się tego?

Grzegorz Schetyna: Myślimy, że jest tak - chcemy, żeby było - tak, jak w 2007 roku. W 2005 roku byliśmy w opozycji, nie wygraliśmy wyborów, chociaż byliśmy faworytem. Takim bardzo wyraźnym i głośnym faworytem. Dzisiaj mamy władzę i chcemy ją utrzymać. Chcemy przekonać Polaków, że warto głosować na Platformę. I jestem przekonany, że nam uwierzą.

Agnieszka Burzyńska: A jak się wścieka premier?

Grzegorz Schetyna: Nie wiem.

Agnieszka Burzyńska: Wszyscy mówią, że premier się wściekł na pana.

Grzegorz Schetyna: Nie na mnie.

Agnieszka Burzyńska: Na pana też. To za szwagra - zdaje się. Nie wściekł się?

Grzegorz Schetyna: Nie.

Agnieszka Burzyńska: A jeszcze w sprawie tej wypowiedzi, którą zacytowałam, bo zainspirowała naszych internautów do pytania o związki partnerskie. Kiedy głosowanie ustawy SLD?

Grzegorz Schetyna: Na razie przekazałem - mówiłem o tym na prezydium - do konsultacji prawnych ten projekt. On jest taki bardzo nierówny, z takimi niektórymi zapisami, co do których muszę mieć pewność, że legislacyjnie tu wszystko jest bez zarzutów. Jeżeli zdążymy, poddam to pod konsultacje prezydium i Konwentu Seniorów. Jeżeli zdążymy zrobić, chociaż to będzie trudne, to będzie procedować jeszcze w tej kadencji.

Agnieszka Burzyńska: Przed wyborami.

Grzegorz Schetyna: Jeżeli - ale uważam, że to będzie trudne.

Agnieszka Burzyńska: A kiedy ta decyzja zapadnie, kiedy ten konsultacje przyniosą jakiś efekt?

Grzegorz Schetyna: Ja myślę, że to będzie pod koniec czerwca - na początku lipca. I wtedy podejmiemy decyzję. Jeżeli nie, to ten projekt powinien wrócić na początku przyszłej kadencji.