"Tuska do Parlamentu Europejskiego wypychali ci, którzy chcieli zająć jego miejsce. Kliku polityków doradzało premierowi wyjazd do Brukseli. Oni chcieli wypchnąć go z Polski, ale premier potrzebny jest tutaj. Tusk jest skuteczny. A my wciąż zwalczamy falę kryzysu. Wkrótce będą nowe propozycje" - mówi Ireneusz Raś w Kontrwywiadzie RMF FM. "Jestem twardym konserwatystą i stronnikiem koalicji z PSL. Dywagując o koalicji z SLD zachowałbym się nieelegancko. Mamy dobrego partnera. Jesteśmy z nim na dobre i złe przez wiele lat. Mam nadzieję, że ten serial będzie trwał po 2015 roku" - dodaje gość RMF FM.

Konrad Piasecki: Czy premier nie za bardzo się dla nas poświęca, panie pośle?

Ireneusz Raś: Przepraszam, nie rozumiem pytania, proszę o następne.

Porzuca marzenia o władaniu Europą, zostaje z nami na dobre i na złe.

To nie jest zaskoczenie. To było oczywiste. Kilka osób chciało wypchnąć pana premiera do Europy, ale uważam, że jest potrzebny tutaj, bo czasy mamy niełatwe. 

Cytat

Kilka osób chciało wypchnąć pana premiera do Europy, ale uważam, że jest potrzebny tutaj, bo czasy mamy niełatwe

Jak to chciało wypchnąć? Ja myślałem, że nie chodzi o wypchnięcie, tylko, że Europa chce go zassać.

Ja pamiętam, że premier mówił, że żyrandole go nie interesują. Jest konsekwentny. 

Cytat

Tuska żyrandole nie interesują. Jest konsekwentny

Żyrandole go nie interesują, Komisja Europejska go nie interesuje, boję się pomyśleć, co go w takim razie zainteresowało.

Nie, nie. Nie róbmy sobie żartów. Premier jest dzisiaj pierwszym politykiem w Polsce i odpowiada za sprawy polskie i wydaje mi się, że jest w tym obszarze bardzo skuteczny. Wciąż zwalczamy falę kryzysową. Będą nowe propozycje. Wydaje mi się, że nie ma alternatywy dzisiaj na scenie politycznej dla lidera Donalda Tuska.

Będą nowe propozycje. Jakie propozycje? Gdzie będą te propozycje?

Poczekajmy. Jak widać rozpoczynamy. Kalendarz przyspieszyliśmy. 29 czerwca wystąpienie premiera na Śląsku, w Chorzowie.

I wtedy dowiemy się wszystkiego?

Nie wszystkiego. Pan chciałby od razu wszystko. Powoli. Dowiemy się wiele. Wielu ciekawych rzeczy.

A kto chciał go wypchnąć do Europy, jak pan mówi?

A to pan często rozmawia z politykami, którzy doradzali premierowi za pośrednictwem mediów i Kontrwywiadu pana redaktora Piaseckiego, aby premier rozważył możliwość rzeczywiście objęcia funkcji komisarza europejskiego. Jest to naturalne oczywiście skojarzenie, dlatego, że premier w Europie jest bardzo popularny, bo sukces Polski jest pokazywany w Europie w takich bardzo ciepłych barwach. Więc te skojarzenia były naturalne, ale uważam, że często nawet opozycja z PIS-u, bardzo radykalna w twierdzeniach i ocenach wobec Tuska, pokazywała, że ten kierunek ewentualnego zainteresowania Tuska akceptowałaby. 

To źli ludzie chcieli Tuska w Europie?

Nie, nie.

Czyli ci, którzy chcieliby go zostawić w Polsce?

Nie panie redaktorze, ci którzy chcieliby zająć jego miejsce.

Czyli pan się ucieszył?

Nawet nie tyle, że się wczoraj ucieszyłem, bo wiedziałem jaka jest decyzja. Kiedy Tusk podjął decyzję o tym, że będzie kandydował na szefa Platformy Obywatelskiej na kolejną kadencję, to w naszej filozofii, która przecież nie jest zaskakująca, równoznaczne jest to z tym, że szef partii jest również kandydatem na premiera na następną kadencję parlamentarną.

Rozumiem, że w tej sytuacji Tusk wchodzi już pełną mocą, i pełną siłą, i pełnym zaangażowaniem do gry o szefostwo w Platformie. A kto stanie naprzeciw niego, bo zdaje się, że Grzegorz Schetyna trochę mniej już chce, niż chciał.

Myślę, że Grzegorz Schetyna przyjąłby taką sytuację, w której Jarosław Gowin zastąpiłby go w tej batalii, ale uważam, że nie byłoby to najlepsze. Uważam, że Grzegorz Schetyna powinien również zaprezentować swój punkt widzenia.

Cytat

Grzegorz Schetyna przyjąłby sytuację, w której Gowin zastąpiłby go w tej batalii, ale uważam, że nie byłoby to najlepsze

Ale on wyciąga rękę do premiera. Mówi, że nie chce z nim rywalizować, tylko raczej podzielić się władzą.

Świetnie. Każda ręka wyciągnięta jest na wagę złota dzisiaj i nie tylko dla Platformy, bo dla Polski, bo żyjemy w niełatwych czasach i musimy rozwiązywać bardziej problemy nie Platformy, tylko mieszkańców tu i teraz.

Cytat

Każda ręka wyciągnięta jest na wagę złota

Czy Gowin czy Schetyna Tusk rozniesie każdego rywala w proch i w pył.

Pan to powiedział.

A pan nie zaprzeczył.

Ja nie zaprzeczam.

A jaka będzie przewaga Tuska nad rywalami?

Wyraźna.

A nie boi się pan, że wybory w Platformie w atmosferze strajku generalnego mogą mocno kontrastować z nastrojami społecznymi?

Do wszystkich organizatorów tego typu manifestacji, chciałbym powiedzieć, że naprawdę żyjemy w niełatwych czasach i warto rozmawiać zanim się strajkuje. Trzeba wykorzystać każdą możliwą sytuację do dialogu, do debaty i na to nasz rząd, jak państwo wiecie wszyscy, jesteśmy otwarci i czekamy na tę debatę i dobre pomysły. A jeśli są dobre pomysły, to możemy je wspólnie realizować.

Cytat

Do wszystkich organizatorów manifestacji, chciałbym powiedzieć, że żyjemy w niełatwych czasach i warto rozmawiać zanim się strajkuje

Tusk pozostaje i będzie kleił koalicje Platformy z SLD. Pan jako konserwatysta przełknie to bez bólu?

Ale o czym pan mówi?

O tym, co mówi Donald Tusk.

Jeśli Donald Tuska ma coś kleić, to koalicję PO i PSL, natomiast pan mnie tutaj podbiera. Oczywiście to stwierdzenie...

Panie pośle nie śmiałbym pana podbierać, czytam tylko Donalda Tuska, słyszę Donalda Tuska i mówi, że w następnej kolacji, jak będzie trzeba, to się dogada z Millerem, bo to przewidywalny partner.

Powiedział to trochę inaczej. Pan oczywiście to stwierdzenie bardzo upraszcza, natomiast o to będziemy się martwić po kolejnych wyborach parlamentarnych. Dzisiaj mamy dobrego partnera, jesteśmy z nim na dobre i na złe przez wiele lat i to też jest sukces Polski.  Tak długiej koalicji i tak zgodnej koalicji bez afer, bez problemów Polska jeszcze nie widziała.

Cytat

Mamy dobrego partnera, jesteśmy z nim na dobre i na złe. Dywagacje o innej koalicji byłyby nieeleganckie

Na dobre i na złe.

Taki film jest panie redaktorze.

Taki serial.

Mam nadzieję, że ten serial będzie trwał po 2015 roku.

Twardzi konserwatyści mówią "nie" dla koalicji PO z SLD, pan też by tak powiedział?

Proszę pana, jestem twardym konserwatystą dla wszystkich moich kolegów w Platformie i dzisiaj jestem stronnikiem dobrej koalicji z PSL i uważam, że nieeleganckie byłoby, gdybym dywagował dziś, kiedy wszystko idzie dobrze, na temat innej koalicji.

Czy premier zachował się elegancko dywagując?

Premier otrzymał pytanie jako lider partii powiedział tylko tyle, że z tej całej plejady partii opozycyjnych SLD zachowuje się racjonalnie mimo, że  to partia garbata. Raczej to określenie nie należy do takich bardzo miłych nawet dla potencjalnego koalicjanta.

Ale garbata z garbem postkomunizmu? Czy garbata z jakimś innym garbem?

A to trzeba premiera pytać, ja tylko cytowałem dosłownie, a pan upraszczał.

A czy w słowach premiera dojrzał pan jakąś wizję przyszłości OFE?

Czy dojrzałem...? Dość konsekwentnie uważamy, że ten system w pełni się nie sprawdził.

Ale będzie teraz dobrowolny wybór między ZUS-em a OFE? Bo tak można było wczoraj wnioskować z tego, co mówił w telewizji premier.

Niczego nie można w tej chwili przesądzać. Myślę, że minister Rostowski przede wszystkim jest dzisiaj z ministrem polityki społecznej...

Rozumiem, że pan tego nie wie, co będzie z OFE.

Nie chcę powiedzieć, co będzie z OFE, bo wiemy, że OFE zostało już mocno skorygowane i jesteśmy przed debatą. Czekam na stanowisko i na pełne opracowania ministra finansów i ministra polityki społecznej - pana Kosiniaka-Kamysza.

Czy to prawda, że pozbył się pan Jana Rokity ze struktur Platformy?

Ja się nie pozbywałem nikogo ze struktur Platformy Obywatelskiej. Jak państwo wiecie, Małopolska po tej reformie, która się ostatnio odbywała, jest największą strukturą w Polsce, więc nikogo się nie pozbywaliśmy.

Ale jest Jan Rokita w Platformie?

Nie wiem. Była duża korekta, jeśli chodzi o niepłacenie składek od lat. Jeśli ktoś nie płacił dłużej niż 5 lat, to z automatu przestał być członkiem Platformy Obywatelskiej. To jest tylko zrealizowanie zapisu statutu Platformy Obywatelskiej. Jeśli Jan Rokita nie płacił, to pewnie nie jest członkiem PO.

Cytat

Rokita? Była duża korekta w małopolskiej PO. Jeśli ktoś nie płacił składek, przestał być członkiem partii