Za nieco ponad miesiąc staną przed najważniejszym egzaminem w życiu - maturą. Dopiero co skończyli 18 lat, przed nimi całe życie. Dlaczego chcą je spędzić z dala od Polski? Z dala od domu, rodziny, przyjaciół?

Socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przebadali tamtejszych uczniów ostatnich klas liceów i techników. Wyniki ich badań są zatrważające: aż 70 procent tegorocznych maturzystów chce wyjechać za granicę za pracą. Co piąty chce zostać tam na stałe! Swoją przyszłość widzą w Berlinie, Brukseli, Londynie, Dublinie. Gdziekolwiek, byle nie tu.

Czy chodzi tylko o pracę i lepsze zarobki, co w prosty sposób przekłada się na godne życie, czy jeszcze o coś innego...? Może po prostu Europa stała się już tak globalną wioską, że podróż na weekend samolotem z Brukseli do Poznania to niemal to samo, co powrót do domu na weekend pociągiem z Warszawy do Krakowa (cena biletu zbliżona, a komfort podróży nieporównywalny)... Zaś ojczyzna, patriotyzm, poczucie obywatelskiego obowiązku - to tematy, z których świetnie się pisze esej na maturze z polskiego, ale nic ponadto.

Po co mam tu zostać? By przez lata pracować na śmieciówkach za ladą w galerii handlowej mając wyższe wykształcenie? Bez szansy na własne mieszkanie? A na stare lata mieć głodową emeryturę i spędzać je w kolejkach do lekarzy? - powiedziała nam znajoma dwudziestoletnia studentka. Czy uważacie podobnie?

No i zasadnicze pytanie - co na to rząd? Co takiego ma do zaoferowania młodym, wykształconym Polakom, aby swoją wiedzę zechcieli wykorzystać tu, gdzie ją zdobyli ? By chcieli tu płacić podatki i zakładać rodziny?

Zapraszamy do dyskusji o masowej emigracji młodych Polaków. Piszcie na adres fakty@rmf.fm. Podzielcie się swoimi planami. Celne cytaty na pewno pojawią się w Faktach RMF FM.