"Wolność mediów, wolność słowa to dar niewątpliwie trudny i wymagający, stawiający coraz dalej idące oczekiwania" - mówił Bronisław Komorowski podczas uroczystości wręczania odznaczeń państwowych ludziom mediów. Wśród 33 wyróżnionych osób był także Kazimierz Gródek, wiceprezes zarządu radia RMF FM. Uroczystości odbyły się z okazji 20-lecia ustawy o radiofonii i telewizji.

Odznaczonych - jak podkreślał Bronisław Komorowski - oprócz zasług łączy także troska o polskie media i o ład medialny. Jesteście Państwo tą grupą, która - jestem przekonany - może też być skuteczna w działaniu na rzecz kształtowania coraz lepszego ładu medialnego w Polsce, poprzez regulację ustawową - stwierdził.

Prezydent podziękował odznaczonym za działalność na rzecz rozwoju polskich, wolnych i demokratycznych mediów. Jak dodał, funkcjonująca od 20 lat w Polsce ustawa o radiofonii i telewizji "zaowocowała zupełnie nowym medialnym ładem w Polsce".

Musimy mieć jednak świadomość, że mówimy nie tylko o zasługach, nie tylko o minionych problemach i o sprawach, które udało się przezwyciężyć (...). To wcale nie oznacza, że ten ład medialny jest wystarczająco umocniony, wystarczająco bezpieczny, że jest doskonały (...). Wręcz odwrotnie - zwrócił uwagę prezydent.

Prezydent zaprosił też na przyszłoroczne odsłonięcie pomnika Wolnego Słowa, który ma stanąć na ul. Mysiej w Warszawie. Jak mówił, ma on symbolicznie wskazywać, że "wygraliśmy batalię o wolność słowa w Polsce".

Pełna lista laureatów

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

1. Andrzej SIEZIENIEWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
2. Maciej STRZEMBOSZ
3. Jacek WEKSLER

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
4. Mirosław BORK
5. Tomasz KURZEWSKI
6. Michał KWIECIŃSKI
7. Tadeusz LAMPKA
8. Dominique LESAGE
9. Michał MERCZYŃSKI


ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 10.  Agnieszka OGRODOWCZYK
11. Andrzej OSTROWSKI
12. Mirosław OSTROWSKI
13. Jan PRZYBORA
14. Iwo ZANIEWSKI
 

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
15. Maria BAJER
16. Krzysztof BUDZISZ
17. Ewa GADOMSKA
18. Gabriela GOLICZ
19. Kazimierz GRÓDEK
20. Janusz KOSIŃSKI
21. Leszek KOZIOŁ
22. Robert KOZYRA
23. Juliusz MAREK
24. Marek MUSZYŃSKI
25. Bogusław NOWAK
26. Jadwiga POPEK-KOZŁOWSKA
27.  Wiesław Jan ROLA
28.  Halina ROSTEK
29.  Ewa SLEZAK
30.  Alina STRZEŚNIEWSKA
31. Krzysztof ZALEWSKI
 

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
32. Jacek KOBIERZYCKI
33.  Karolina OKRÓJ

www.prezydent.pl/PAP/RMF FM