Wyróżniają się wśród tysięcy innych informacji. Budzą pozytywne emocje, uśmiech i nadzieję. Koniec roku skłania do podsumowań, dlatego zebraliśmy najbardziej pozytywne – naszym zdaniem – wiadomości z ostatnich dwunastu miesięcy.

Jan Paweł II ogłoszony świętym

2014 rok przyniósł wydarzenie oczekiwane przez miliony wiernych na całym świecie. Papież Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Za cud potrzebny do kanonizacji uznano niewytłumaczalny z punktu widzenia medycyny powrót do zdrowia Floribeth Mora Diaz. Kostarykanka miała nieoperacyjnego tętniaka mózgu i szanse na kilka tygodni życia. W dniu beatyfikacji Jana Pawła II usłyszała głos mówiący "Wstań, nie bój się". Największym zaskoczeniem dla mnie było, jak z obrazu, który mam na ścianie, wysunęły się jakby ręce papieża Jana Pawła II, mówiącego do mnie, abym wstała. Odpowiedziałam: "Tak, Panie". Podniosłam się tego dnia i do tej pory jestem na nogach, chodzę - wspominała w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Pawłem Żuchowskim. Po tym incydencie czuła się już dobrze, a jej siły zaczęły stopniowo wracać w kolejnych tygodniach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Drugi polski przeszczep twarzy

Kolejny sukces polskich lekarzy, który odmienił życie ciężko chorej kobiety - tak można nazwać drugi przeprowadzony w Polsce przeszczep twarzy, którego efektami cieszyliśmy się na początku roku. 26-letnia pani Joanna, którą poddano tej operacji, od ponad 20 lat cierpi na nerwiakowłókniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może jednak zagrażać życiu. Wcześniej pacjentka przeszła 35 operacji plastycznych. Z powodu powiększającej się narośli miała coraz większe problemy z jedzeniem i mówieniem. Gdyby nie operacja, 26-latka nie mogłaby samodzielnie nawet oddychać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Sukcesy Kliniki Budzik

W 2014 roku kilkakrotnie przyszło nam informować o wybudzeniach małych pacjentów Kliniki Budzik. Byli wśród nich m.in. 10-letni Filip, 14-letni Cyprian i 13-letnia Ola. Przypomnijmy, że budowa "Budzika" kosztowała ponad 20 milionów złotych. Została sfinansowana ze środków od darczyńców prywatnych, fundacji i firm, zebranych przez fundację "Akogo" Ewy Błaszczyk. Córka aktorki w 2000 roku zakrztusiła się połykając pastylkę na przeziębienie. Od tego czasu nie odzyskała przytomności. Przeczytaj rozmowę Krzysztofa Ziemca z Ewą Błaszczyk

Przywrócili sparaliżowanemu czucie w nogach

"Gratulacje dla zespołu wspaniałych lekarzy i wytrwałości dla pacjenta!", "Polak potrafi! Brawo dla całego zespołu" - m.in. takie entuzjastyczne komentarze wpisywaliście pod artykułami opisującymi niezwykłą historię Dariusza Fidyki. 40-latek z Dolnego Śląska był sparaliżowany od pasa w dół. Dzięki lekarzom z Wrocławia odzyskał czucie w nogach. Z początku nie dowierzałem. Powiem szczerze, podchodziłem sceptycznie i jak coś się pokazywało w nogach, to się bałem, żeby to się nie cofnęło. Ale jak zauważyłem, że to cały czas idzie małymi kroczkami do przodu, to jestem, spokojny o siebie i o regenerację - mówił pan Dariusz w rozmowie z reporterem RMF FM. Pionierska operacja i terapia związane z odbudową przerwanego rdzenia kręgowego kosztowała 400 tysięcy złotych. 

Niezwykła historia dwuletniego Adasia

Ta historia najpierw przeraziła wszystkich, a później wywołała niebywałą eksplozję radości. Dwuletni Adaś, który pod koniec listopada wyszedł w nocy z domu swojej babci w małopolskich Racławicach i kilka godzin później skrajnie wychłodzony został odnaleziony nad pobliską rzeką miał minimalne szanse na przeżycie. Krakowskim lekarzom udało się jednak najpierw wyprowadzić chłopca z głębokiej hipotermii, a potem wybudzić ze śpiączki. Dziecko, które było na drugim świecie, wróciło do nas, do świata ludzi. Jest z nami. Mam pełną odwagę mówić o cudzie i nikt mi tego nie zabierze. Dla mnie to jest cud - komentował profesor. Według niego, to unikalny przypadek w skali światowej - mówił opiekujący się maluchem profesor Janusz Skalski. Więcej o niezwykłej historii dwuletniego Adasia przeczytacie tutaj.

Złote igrzyska w Soczi

Już pierwsze miesiące mijającego roku przyniosły wiele pozytywnych emocji miłośnikom sportów zimowych. Wszystko za sprawą polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Soczi. Polacy odnieśli na tej imprezie historyczny sukces - zdobyli sześć krążków, w tym aż cztery złote, zajmując w klasyfikacji medalowej 11. miejsce. Na podium stawali m.in. Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk, ale też drużyny polskich panczenistów i panczenistek. Więcej informacji o sukcesach Polaków w Soczi znajdziesz tutaj

Wielki sukces siatkarzy


Powodów do wzruszeń dostarczyli kibicom także polscy siatkarze. Podopieczni Stephane'a Antigi pokonali Brazylijczyków 3:1 i sięgnęli po złoto na mistrzostwach świata. Na taki sukces czekaliśmy od lat 70-tych i reprezentacji dowodzonej przez Huberta Jerzego Wagnera. Biało-czerwoni błyskawicznie stali się bohaterami narodowymi. "Polacy, coś się stało" - zakrzyknęli z radością kibice, którzy historyczny triumf upamiętnili m.in. mnóstwem memów. Ich galerię możecie zobaczyć tutaj.

Lekkoatletów też mamy na medal

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2014 były kolejną imprezą, na której biało-czerwoni sportowcy zrobili piękny prezent kibicom. Polacy przywieźli z Zurychu 12 medali - lepiej spisali się tylko w Budapeszcie w 1966 roku (15 krążków) i Belgradzie w 1962 roku (13). Na podium stawali m.in. Adam Kszczot, Anita Włodarczyk, Artur Kuciapski, Tomasz Majewski, Yared Shegumo i Paweł Fajdek. Więcej informacji o sukcesach polskich lekkoatletów znajdziecie tutaj.

Podopieczni Nawałki pokonali Niemców

Stare powiedzenie mówi, że piłka nożna to taka gra, w której po boisku biega 22 mężczyzn, ale na końcu i tak zawsze wygrywają Niemcy. Piłkarska reprezentacja polski pokazała, że ta maksyma nie zawsze się sprawdza. Podopieczni Adama Nawałki pokonali Niemców w meczu eliminacyjnym mistrzostw Europy. Strzelcami historycznych bramek byli Arkadiusz Milik i Sebastian Mila. To dzięki nim mistrzowie globu ponieśli pierwszą od 16 lat porażkę w wyjazdowym meczu eliminacji mistrzostw Europy i świata. Więcej informacji o sukcesie biało-czerwonych znajdziesz tutaj.

Donald Tusk nowym szefem Rady Europejskiej

Wielki sukces i wyróżnienie - m.in. takie komentarze pojawiły się po tym, gdy pod koniec sierpnia ogłoszono, że Donald Tusk zastąpi Hermana van Rompuya na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Lider Platformy Obywatelskiej złożył w tej sytuacji dymisję z funkcji szefa polskiego rządu. Na stanowisku premiera zastąpiła go marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Swoje urzędowanie Tusk formalnie rozpoczął 1 grudnia. Europa potrzebuje sukcesu w tych trudnych czasach - mówił w inauguracyjnym wystąpieniu.

Oszałamiający sukces „Idy”

Rok 2014 był bardzo dobry również dla polskiego kina. Trudno nie wspomnieć w tym kontekście o sukcesach "Idy" Pawła Pawlikowskiego. Skromny, czarno-biały film miał swoją premierę pod koniec 2013 roku, ale przez cały 2014 zdobywał laury na festiwalach na całym świecie. Chodzi tu m.in. o Polski Noble Filmowy na Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, Orły dla najlepszego polskiego filmu, reżysera i aktorki pierwszoplanowej i wiele innych wyróżnień. W ostatnich tygodniach roku lista nagród przyznanych "Idzie" jeszcze się wydłużyła. Pojawiła się na niej m.in. nagroda Parlamentu Europejskiego i kilka "europejskich Oscarów".  Znany irlandzki aktor Liam Neeson przyznał w rozmowie z RMF FM, że uważa "Idę" za najlepszy film roku.

Philae wylądował!

Co w 2014 roku cieszyło pasjonatów odkryć naukowych? Wymieniać można by długo, ale jedno jest pewne - najbardziej spektakularnym osiągnięciem w tej kategorii była misja sondy Rosetta i lądowanie próbnika Philae na powierzchni jądra komety 67P/Churiumov-Gerasimenko. Philae  - jako pierwszy skonstruowany przez człowieka obiekt - opadł na  powierzchnię jądra komety 67P. Emocjonujący manewr - jak się później  okazało - nie przebiegł dokładnie zgodnie z planem. Nie zadziałały  systemy, które miały zakotwiczyć próbnik w miejscu lądowania, dlatego  dwukrotnie jeszcze się odbił by utknąć w przekrzywionej pozycji pod klifem. Co ciekawe, w tym sukcesie swój udział mieli Polacy - elementy lądownika budowali naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Szlachetna Paczka od papieża Franciszka

W grudniu bardzo pozytywna informacja dotarła do nas z Watykanu. Okazało się, że papież Franciszek wsparł akcję Szlachetna Paczka, której twórca jest znany krakowski kapłan, ks. Jacek Stryczek. Biskup Rzymu przygotował pomoc dla małżeństwa wychowującego ośmioro dzieci. Napisał również do rodziny osobisty list, który w jego imieniu przekazał nuncjusz apostolski Celestino Migliore. O samej inicjatywie Franciszek dowiedział się od jałmużnika papieskiego bp. Konrada Krajewskiego, który słynie ze szczególnego zainteresowania sprawami ubogich. Więcej informacji o niezwykłym geście Franciszka znajdziecie tutaj.