Są zamożną rodziną cieszącą się w okolicy nienaganną opinią. Wykształceni. Bardzo religijni. A jednak, jak wskazują wstępne ustalenia biegłych, najprawdopodobniej zagłodzili na śmierć swoją półroczną córkę Magdę. Podobno bardzo wyczekiwaną. Dziecko nie dostawało jedzenia od wielu dni. Umierało w niewyobrażalnym cierpieniu...

Dlaczego nikt nie widział tej tragedii? Dlaczego nikt niczego nie podejrzewał? Czy dlatego, że mieszkali w nowym, zadbanym domu i mieli świetnie prosperujące firmy? Zapewne też w każdą niedzielę chodzili do kościoła...

Mała Magda nigdy nie była szczepiona. Ale takich dzieci jest wiele. Ojciec wypisał dziecko z miejscowej przychodni, ale to też się zdarza. Przyniósł zaświadczenie, że dziecko leczone jest na Słowacji. I tyle. Podobno rodzice korzystali z usług znachora.

Czy zawiódł system? Czy zawiedli ludzie? Czy jednak wszyscy zrobili to, co do nich należy? Może są takie sytuacje, że żaden system, nawet najbardziej szczelny nie jest w stanie im zapobiec? I to jest właśnie taka sytuacja?

Nasi reporterzy Maciej Pałahicki i Maciej Grzyb trzymają rękę na pulsie Faktów. Będą sprawdzać, co takiego wydarzyło się w domu w Brzeznej. I pytać, czy można było coś zrobić, by uratować małą Magdę.W Porannych Faktach RMF FM także Ukraina i ustalenia szczytu w Genewie. Szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zgodzili się na deeskalację napięcia, powstrzymanie się od przemocy i zwrot okupowanych gmachów we wschodniej Ukrainie. Czy to przełom? Czy tylko rosyjska gra na czas?

Nie zapominamy też, że dziś mamy Wielki Piątek. To jeden z dwóch dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, podczas których wiernych obowiązuje post ścisły. Czy wierzący Polacy poszczą? A jeśli poszczą, to jak? Co macie w swoim menu? Piszcie na adres fakty@rmf.fm.

Zapraszamy!