Orzysz, Niemodlin, Śmigiel, Czarnków, Połaniec, a może Ośno Lubuskie? Jedno z tych miast już w najbliższą sobotę będzie "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Decyzja należy do Was. Głosowanie potrwa do czwartku do godziny 12:00. Zapraszamy!

Orzysz, Niemodlin, Śmigiel, Czarnków, Połaniec, a może Ośno Lubuskie? Jedno z tych miast już w najbliższą sobotę będzie "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Decyzja należy do Was. Głosowanie potrwa do czwartku do godziny 12:00. Zapraszamy!
Wy decydujecie - my jedziemy! /Kamil Młodawski /RMF FM

Do Orzysza w województwie warmińsko-mazurskim zaprasza nas w tym tygodniu pani Agata. Jak pisze w swoim zgłoszeniu na RMF24.pl, Orzysz to wojskowa stolica Polski, organizator największego w Polsce wydarzenia militarnego Walka Czołgów. Nasza słuchaczka zwraca też uwagę na piękne położenie miasta nad brzegiem największego w Polsce Jeziora Śniardwy.

Niemodlin to już propozycja z Opolszczyzny. Wśród atrakcji miasta wymieniacie mający ponad 700 lat książęcy zamek, rynek o rzadkim wrzecionowatym kształcie czy najstarsze arboretum w Polsce. Miasto słynie także z hodowli karpia, wpisanego na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako produkt tradycyjny.

W tym tygodniu mamy dla Was również dwa bardzo ciekawe zgłoszenia z Wielkopolski. Śmigiel zwany jest miastem wiatraków. Kiedyś stało ich tu ponad 100, dziś można zobaczyć dwa zrekonstruowane noszące imiona Serwacy i Pankracy. Atrakcją okolicy jest także Śmigielska Kolej Dojazdowa. Warto odwiedzić też zabytkową gazownię z początku XX wieku.

Kolejna kandydatura to Czarnków. Pan Mateusz na RMF24.pl poleca nam: browar z XIX wieku, marinę na rzece Noteć, zabytkowy kościół i piękny rynek w centrum. Jak dodaje, to miasto kronikarza Janka z Czarnkowa oraz... bliźniaków. To tutaj co roku odbywa się zjazd bliźniaków z całej Polski.

A może wolicie, byśmy odwiedzili Świętokrzyskie? Do Połańca zaprasza pan Artur. To tam 7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wydał słynny uniwersał połaniecki, który m.in. uznał prawo chłopów do ziemi. Dziś w mieście - wokół starego rynku - podziwiać można na przykład kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku.

Ośno Lubuskie pochwalić może się natomiast zabytkowym XIX-wiecznym ratuszem. Nie można tutaj nie zajrzeć także do Muzeum Ziemi Torzymskiej - tam dowiemy się m.in., że miasto niegdyś słynęło z hodowli konwalii i że to właśnie tutaj wynaleziono... baleron.

Czekamy na zgłoszenia!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie