Głogówek, Żukowo, Ćmielów, Kock, Krobia, a może Pajęczno. Jedno z tych miast odwiedzimy w najbliższą sobotę w ramach naszego cyklu „Twoje Miasto w Faktach RMF FM”. Wszystko zależy od Waszych głosów.

Położony w województwie opolskim Głogówek - jak piszecie w zgłoszeniach na RMF24.pl - pochwalić może się między innymi Zamkiem Oppersdorffów, w którym podczas potopu szwedzkiego mieszkał Jan II Kazimierz Waza. Przebywał tu także w czasie wojen napoleońskich Ludwik van Beethoven. Słynny kompozytor hrabiemu Franzowi von Oppersdorff zadedykował IV symfonię. W Głogówku zobaczyć można także replikę Grobu Pańskiego czy zajrzeć do klasztoru franciszkanów. Jeśli zdecydujecie, że to do Głogówka pojedziemy, usłyszycie też, która z hollywoodzkich gwiazd ma tutaj swoje korzenie.

Żukowo to już propozycja z Pomorza. Opisujecie te jako "malownicze miasteczko na Kaszubach", będące kolebką haftu i bogatej kultury kaszubskiej. Wśród zabytków wymieniacie z kolei kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Ćmielów w tym tygodniu reprezentuje województwo świętokrzyskie. Miasto słynie przede wszystkim z produkcji porcelany. Funkcjonuje tutaj Żywe Muzeum Porcelany, gdzie zobaczyć można cały proces jej powstawania. Wśród zabytków wymienić można z kolei ruiny XVI-wiecznego zamku.

Kock na Lubelszczyźnie może z kolei pochwalić się malowniczym położeniem w dolinie Wieprza i pięknym klasycystycznym pałacem. To tutaj rozegrała się także ostatnia bitwa kampanii wrześniowej stoczona przez regularne polskie wojsko.

Liczne kościoły i budynki związane z panowaniem na tych ziemiach Biskupów Poznańskich, przepiękne Muzeum Stolarstwa i Biskupizny - to już opis Krobi w Wielkopolsce, który przysłał do nas pan Michał.

Wśród propozycji w tym tygodniu znalazło się również położone w Łódzkiem Pajęczno. Znane w całej Polsce targi końskie oraz odbywające się w czerwcu Zjazdy Miłośników Koni. Ciekawa legenda miasta o dręczącym mieszkańców olbrzymim pająku - tak opisujecie to miasto w zgłoszeniach na RMF24.pl.

Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF24.pl! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Zobaczcie, gdzie już byliśmy:

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie