Romeo Jozak został nowym trenerem piłkarzy Legii Warszawa - podał klub we wpisie na Twitterze. Chorwat zastąpił na stanowisku zwolnionego rano Jacka Magierę. "Zdecydowałem, że potrzebny jest wstrząs, że potrzebny jest lider, który ogarnie szatnię, wyznaczy piłkarzom nowe standardy, wyzwoli z nich maksimum możliwości" - oświadczył na konferencji prasowej właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski. 42-letni Jozak nigdy dotychczas nie prowadził jako trener drużyny seniorów.

Jozak był przez lata szefem akademii piłkarskiej Dinama Zagrzeb. Pracował też m.in. w chorwackiej federacji jako dyrektor techniczny, był asystentem głównego szkoleniowca w NK Osijek. Ponadto współpracował jako doradca ds. młodzieży z Europejskim Stowarzyszeniem Klubów (ECA), w którego zarządzie od 2015 roku działa Mioduski.

Romeo Jozak jest jedną z najbardziej zasłużonych i charyzmatycznych postaci w chorwackiej piłce. To on stoi za wieloma sukcesami Dinama Zagrzeb, klubu, w którym - porównując do Legii - podobna jest nie tylko presja na wygrywanie, ale również ograniczenia - mówił Mioduski na konferencji prasowej.

To z pewnością największy krok w mojej dotychczasowej karierze trenerskiej - przyznał sam Jozak.

Razem z nim do klubu trafi czterech jego chorwackich współpracowników, m.in. dyrektorem technicznym klubu będzie Ivan Kepcija, a za przygotowanie fizyczne legionistów będzie odpowiadał Krasimir Sos.

Decyzję o zwolnieniu Jacka Magiery podjął zarząd klubu. Wieloletni piłkarz Legii pracował z pierwszym zespołem od 24 września 2016 roku. Awansował z nim do 1/16 finału Ligi Europejskiej i zdobył mistrzostwo kraju.

W tym sezonie drużynie nie udało się jednak powtórzyć osiągnięcia z poprzedniego i ponownie awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Nie zakwalifikowała się również do zasadniczej części rozgrywek Ligi Europejskiej. Co więcej, po ośmiu kolejkach ekstraklasy zajmuje z dorobkiem 13 punktów piąte miejsce w tabeli.

Oprócz Magiery z Legią rozstał się dotychczasowy dyrektor sportowy Michał Żewłakow.


(e)