Dwa medale zdobyli w sobotę nasi pływacy na rozgrywanych w Szczecinie mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Mateusz Sawrymowicz wygrał wyścig na 1500 metrów stylem dowolnym, a kobieca sztafeta 4x50 metrów stylem zmiennym była trzecia.

Mateusz Sawrymowicz uzyskał czas 14.29,81. Drugi na mecie Duńczyk Mads Gleasner był od niego wolniejszy o zaledwie 0,07 sekundy. Podium uzupełnił Ukrainiec Sierhij Frołow (+5,41).Liczyłem na medal, ale złoto to dla mnie wielkie zaskoczenie. Jestem niesamowicie szczęśliwy. Zwycięstwo po długiej przerwie i w dodatku na oczach rodziny i przyjaciół to coś niesamowitego - powiedział nasz złoty medalista.

Co ciekawe, Polak nie rywalizował bezpośrednio z najgroźniejszymi rywalami. Sawrymowicz uzyskał ten czas podczas porannej sesji, gdzie uczestniczył w tzw. wolniejszych wyścigach. O takim rozstawieniu zadecydowały jego wcześniejsze wyniki z tego sezonu.Oczywiście czuję się rozczarowany. Jestem pewny, że gdybym płynął razem z Mateuszem to bym go pokonał - mówił na mecie Gleasner.

Sawrymowicz wrócił na podium mistrzowskiej imprezy po długiej, trzyletniej przerwie. To trzeci złoty medal w jego karierze - dwa z  nich wywalczył na mistrzostwach Europy, jeden na mistrzostwach świata.

W nietypowych okolicznościach na podium stanęła też nasza kobieca sztafeta 4x50 stylem zmiennym w składzie: Aleksandra Urbańczyk, Ewa Ścieszko, Anna Dowgiert i Katarzyna Wilk. Polki zdobył brązowy medal, zwyciężyły Dunki przed Rosjankami.  Sam wyścig Polki ukończyły na czwartym miejscu, ale mogły cieszyć się z krążków, bo sędziowie zdyskwalifikowali Niemki. Aleksandrze Urbańczyk medal w sztefecie poprawił humor po wyścigu indywidualnym na 50 m stylem grzbietowym. Do podium Polce zabrakło w nim zaledwie 0,03 sekundy. Druga z Polek Alicja Tchórz zajęła dziesiąte miejsce, najlepsza była Rosjanka Anastazja Zujewa.

Gorzką pigułkę musiał też przełknąć Paweł Korzeniowski. Swoją koronną konkurencję, 200 metrów motylkiem, ukończył tuż za podium - wygrał Węgier Laszlo Cseh, dla którego to już trzeci złoty medal wywalczony w Szczecinie.

Prawo startu w finałach zapewnili sobie Otylia Jędrzejczak (100 m st. motylkowym), Radosław Kawęcki (100 m stylem grzbietowym) i Jakub Jasiński (100 m stylem zmiennym).

Przed nami ostatni dzień mistrzostw. Polscy zawodnicy - jak na razie - zdobyli w Szczecinie sześć medali - cztery złote i dwa brązowe.