Polska sztafeta 4x50 m stylem zmiennym, płynąca w składzie Aleksandra Urbańczyk, Ewa Ścieszko, Anna Dowgiert i Katarzyna Wilk zdobyła brązowy medal pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Szczecinie. Wcześniej Mateusz Sawrymowicz wywalczył tam złoto w wyścigu na 1500 m stylem dowolnym.

Mateusz Sawrymowicz uzyskał czas 14.29,81. Duńczyk Mads Glaesner był wolniejszy o zaledwie 0,07 sekundy.

Polak medal zdobył w niecodziennych okolicznościach. Nie rywalizował bowiem bezpośrednio z najlepszymi zawodnikami w sesji wieczornej, tylko uczestniczył w tzw. wolniejszych wyścigach podczas sesji porannej. O takim rozstawieniu szczecinianina, który do pływania na najwyższym poziomie wraca po problemach zdrowotnych, zadecydowały jego wcześniejsze wyniki w tym sezonie.

Liczyłem na medal, ale złoto to dla mnie wielkie zaskoczenie. Jestem niesamowicie szczęśliwy. Zwycięstwo po długiej przerwie i w dodatku na oczach rodziny i przyjaciół to coś niesamowitego - powiedział mistrz Europy.

Potem sztafeta 4x50 m stylem zmiennym, płynąca w składzie Aleksandra Urbańczyk, Ewa Ścieszko, Anna Dowgiert i Katarzyna Wilk, czasem 1.48,70 zdobyła brązowy medal .

Zwyciężyły Dunki (1.46,48) przed Rosjankami (1.47,08). Polki znalazły się na podium choć zawody ukończyły na czwartym miejscu. Sędziowie zdyskwalifikowali bowiem Niemki.