Reprezentacje Włoch, Dominikany i Argentyny będą rywalami polskich siatkarek w pierwszym turnieju World Grand Prix, który odbędzie się w sierpniu w Bydgoszczy. Tydzień później kolejny turniej rozegrany zostanie w Zielonej Górze.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) dokonała dzisiaj podziału grup 19. edycji World Grand Prix. Zawody będą rozgrywane w nowej formule - zamiast dwunastu, weźmie w niej udział 16 reprezentacji, a w turnieju finałowym wystąpi osiem, a nie jak wcześniej - sześć drużyn.

Po raz pierwszy Polska otrzymała prawo do organizacji aż dwóch turniejów eliminacyjnych. Inauguracyjny odbędzie się w Bydgoszczy (5-7 sierpnia), a rywalkami biało-czerwonych będą reprezentacje Włoch, Dominikany i Argentyny. Tydzień później w Zielonej Górze Polki zagrają ponownie z Argentyną oraz Kubą i Koreą Południową. W ostatnim turnieju (19-21 sierpnia) w Hongkongu podopieczne Jerzego Matlaka zmierzą się z Chinami, Dominikaną oraz ze zwycięzcą barażu Kazachstan - Algieria.

Polki trafiły na stosunkowo łatwych rywali. W eliminacjach nie spotkają się z żadną z czterech najlepszych drużyn ostatnich mistrzostw świata - Rosją, Brazylią, Stanami Zjednoczonymi ani Japonią. Unikną także starcia z innymi liczącymi się reprezentacjami ze Starego Kontynentu - Niemcami i Serbią.

Turniej finałowy odbędzie się w Makau, a weźmie w nim udział siedem najlepszych reprezentacji oraz Chiny jako gospodarz. Polki, które w World Grand Prix występują nieprzerwanie od 2004 roku, w ostatniej edycji zajęły szóstą lokatę.

Program spotkań World Grand Prix

5-7 sierpnia

Grupa A (Bydgoszcz) Polska, Włochy, Dominikana, Argentyna
Grupa B (Nakhonpathom, Tajlandia) Kuba, Rosja, Peru, Tajlandia
Grupa C (Pusan, Korea Płd.) Brazylia, Japonia, Niemcy, Korea Płd.
Grupa D (Luohe, Chiny) USA, Serbia, zwycięzca barażu Kazachstan - Algieria, Chiny

12-14 sierpnia

Grupa E (Zielona Góra) Polska, Kuba, Korea Płd., Argentyna
Grupa F (Ałmaty, Kazachstan) Kazachstan/Algieria, Włochy, Brazylia, Tajlandia
Grupa G (Quanzhou, Chiny) Chiny, Rosja, Niemcy, Peru
Grupa H (Japonia, miejsce do ustalenia) Japonia, USA, Serbia, Dominikana

19-21 sierpnia

Grupa I (Hongkong) Chiny, Polska, Dominikana, Kazachstan/Algieria
Grupa J (Tajpej, Tajwan) USA, Włochy, Niemcy, Peru
Grupa K (Bangkok, Tajlandia) Kuba, Brazylia, Argentyna, Tajlandia
Grupa L (Japonia, miejsce do ustalenia) Japonia, Rosja, Serbia, Korea Płd.

24-28 sierpnia - turniej finałowy (Makau) z udziałem Chin i siedmiu reprezentacji