Wisła Kraków wygrała APOEL-em Nikozja 1:0 w pierwszym meczu czwartej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Zwycięstwo mistrzom Polski dał Patryk Małecki. Spotkanie rewanżowe odbędzie się 23 sierpnia na Cyprze. Po raz ostatni polski zespół występował w LM piętnaście lat temu.

Początek meczu należał do gości, którzy od pierwszych minut ruszyli do ataku. Po 30. minutach gry do głosu zaczęli dochodzić gracze mistrzów Polski. Niebezpieczny strzał Małeckiego zablokował obrońca. Pięć minut później Małecki ponownie zagroził bramce rywali. Przed przerwą bliski zdobycia gola był Genkow, ale po starciu z Chiotisem padł na murawę.

Wisła Kraków mogła strzelić gola już w 53. minucie, ale Melikson uderzył w poprzeczkę. Gracze APOEL-u zostali zamknięci na swojej połowie. W 68. minucie na zmianę zdecydował się Robert Maaskant. Boisko opuścił Iliev, a w jego miejsce pojawił się Wilk. Dwie minuty później kibice mistrzów Polski oszaleli z radości. Prowadzenie gospodarzom dał Patryk Małecki. Skrzydłowy Wisły otrzymał podanie na prawe skrzydło, minął obrońcę i potężnie huknął z lewej nogi pod poprzeczkę. Gospodarze mogli jeszcze podwyższyć, ale piłka po podaniu Małeckigo nie dotarła do Genkowa. Gdyby tak się stało, znalazłby się sam na sam z Chiotisem. Jeszcze przed końcowym gwizdkiem bohater spotkania - Patryk Małecki opuścił boisko. Kibice podziękowali mu gromkimi brawami. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie. Rewanż w Nikozji zostanie rozegrany we wtorek 23 sierpnia.

"Biała Gwiazda" do bram Ligi Mistrzów dobija się od dziesięciu lat, w tym czasie zmarnowała sześć szans. Do tej pory przeszkodami nie do przejścia okazywały się dwukrotnie Barcelona, Real Madryt, Anderlecht Bruksela, Panathinaikos Ateny i Levadia Tallin.

Zespół z Nikozji pokazał już, że na europejskiej arenie potrafi sprawić niespodziankę. W 2009 roku awansował do fazy grupowej LM, gdzie bez kompleksów walczył m.in. z Chelsea Londyn (2:2 na wyjeździe, gol Marcina Żewłakowa).

Ostatnim - jak dotychczas - polskim zespołem, który występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów był w 1996 roku Widzew. Rok wcześniej sztuka ta udała się Legii Warszawa. W pozostałych 17 edycjach mistrz Polski nie przebrnął kwalifikacji.

Wisła Kraków - APOEL Nikozja 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Patryk Małecki (71.)

Wisła Kraków: Pareiko - M.JOvanovič, Jaliens, Chávez, Júnior Diaz - Iliev, Sobolewski, Núňez, Malecki, Melikson - Genkov

APOEL FC: Chiotis - William Boaventura, Paulo Jorge, Kontis, Solomou - Hélio Pinto, Nuno Morais - Manduca, Marcinho, Trickowski - Aílton